Najnowsze oferty pracy

  • Programista aplikacji mobilnych .NET MAUI

    Mergesoft sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: opracowywanie i implementacja logiki aplikacji mobilnych w zakresie odbierania i prezentowania danych oraz obsługi formularzy wprowadzania i edycji danych, implementacja widoków biznesowych aplikacji mobilnych zgodnie z dostarczonymi projektami graficznymi, implementacja...
  • Programista PHP / JS

    Enadis sp. z o.o.   Gdynia    praca hybrydowa / stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    tworzenie oprogramowania, rozwój istniejących w firmie aplikacji, rozwijanie własnych umiejętności.
Zobacz więcej ofert pracy
Praca.pl Praca Lubelskie Programista Android Lubelskie
Android Software Architect in US

Mobica Limited Sp. z o.o. Oddzial w Polsce
lubelskie, Lublin
praca stacjonarna
3295 dni temu

Mobica is a leading English software services company working on the cutting edge of mobile technology, from the chipset up to application layer. We are undertaking major projects for many of the world's leading mobile device manufacturers, mobile platform companies, chipset companies and operators. For further information, visit our website at www.mobica.com.

Place of work: Lublin

Requirements:
  • At least 4 years of experience in Android apps development and in total 8 years of experience in software development
  • Commercial experience as software architect
  • Exposure to mobile middleware and integration with different web services and message exchanges (e.g. SOAP, REST, XML, JSON)
  • Strong understanding of the server side software, scalability, performance and reliability aspects
  • Strong analytics skills
  • Very good knowledge of English
  • Very good communication and interpersonal skills
  • Willingness to travel for 1 year
Responsibilities:
  • Analysis of functional requirements
  • Design of mobile application architecture and mobile application specifications
Desired skills:
  • An experience in mobile application platforms iOS, Windows Phone and different mobile application technologies based on HTML5
  • Love to solve problems with elegant and robust solution
  • Ability to solve problems quickly and completely
  • Enjoy technology and learning new skills
  • Good team worker with the ability to work independently
  • Positive attitude and have a sense of humor
We offer:
  • Participation in interesting project for one of the largest companies in the world
  • Opportunity to work in US for 1 year
  • Opportunities to develop and improve skills
  • Accommodation guaranteed
  • Medical insurance
  • Budget for domestic flights
  • Ongoing administrative support from Mobica
  • Competitive salary

Prosimy o dopisanie klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych przy realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych (DZ.U. nr 133, poz. 883).

Zobacz nasz profil pracodawcy