Ce Buying Manager

Tesco Polska Sp. z o.o.

Kraków

9 dni temu

Nr. ref. BM/01/2018/BM
Miejsce pracy:
Biuro Główne Kraków
Twoje zadania:
  • Responsibility for buying strategy implementation in a given range of products
  • Contribution the budget and responsibility for the sales and margin budget execution in a given category for four countries: Poland, Czech, Slovak & Hungary
  • Creation and management of trade plan and promo activities
  • Preparation of market analysis based on competitors monitoring. Building business relations with local and foreign suppliers
  • Optimising processes and costs in a given range of products
  • Close cooperation with the central team in the UK
  • Cooperation with supporting functions (eg. analysis, marketing, data base, store operations)
Wymagania:
  • University degree
  • Experience in trade negotiations
  • Experience in range management and supplier database management
  • Communication skills, skills to establish and build relationships
  • Drive to carry out agreed objectives
  • Organisational and analytical skills
  • English (spoken & written)
  • Very good knowledge of MS Office: Word, Excel, Power Point
  • Readiness to frequent travelling
Oferujemy:
  • An employment contract for substitiution
  • A dynamic and interesting job in an established and reliable company
  • A wide variety of training opportunities and professional development programmes
  • Opportunities for dynamic professional growth through interesting and challenging tasks
  • Free private health care with easy access to medical specialists
  • A 10% discount on each shopping at Tesco for employees with at least one year's work experience as part of the Clubcard customer programme
  • Additional benefits (Christmas vouchers, occasional vouchers, e.g. at the start of the school year, layettes for new- born babies)

Poznaj

Dlaczego warto?

Tesco Polska jest częścią międzynarodowej firmy o brytyjskich korzeniach. Na polskim rynku firma działa już od 20 lat zatrudniając ponad 30 000 pracowników. Tesco w Polsce to zarówno sklepy, centra dystrybucyjne jak i biuro główne wspierające operacje. Nasi pracownicy obsługują tygodniowo ponad 5 mln klientów i dbają o jak najlepszą jakość oferowanych produktów. Wspieramy ich w wykonywaniu zadań i w indywidulnym rozwoju zawodowy. Chcemy by byli dumni z tego co robią i czerpali radość ze swojej pracy.

Poznaj stanowisko: Kierownik ds. Zakupów

Kierownik ds. Zakupów to osoba, która nadzoruje dział ds. zakupów, tzn. odpowiada za wszystkie sprawy administracyjno-wykonawcze związane z pozyskiwaniem surowców/produktów potrzebnych do funkcjonowania firmy. Do głównych obowiązków pracownika tego należy, m.in.: koordynacja oraz kontrola doboru dostawców, prowadzenie negocjacji handlowych, utrzymywanie dobrych relacji z kluczowymi ...
Kierownik ds. Zakupów Praca Kierownik ds. Zakupów

Rekrutują z Praca.pl