5 nowoczesnych trendów w rekrutacji, na które musisz się przygotować!

2015-06-03

Jeszcze 15 lat temu większość CV dostarczaliśmy pocztą lub osobiście, a ogłoszeń o pracę szukaliśmy w gazetach. Dziś korzystamy z serwisów pracy online i CV wysyłamy mailem. Jakie zmiany w rekrutacji czekają nas w najbliższej przyszłości? Eksperci z portalu pracy Praca.pl podpowiadają, jak kandydat powinien się do nich przygotować.


1.Systemy ATS

 

ATS czyli Applicant Tracking System to oprogramowanie, które ułatwia działom HR zarządzanie procesem rekrutacyjnym. O tym, że mamy do czynienia z takim systemem świadczy np. konieczność wypełnienia formularza rekrutacyjnego lub to, że zamiast wysyłać CV poprzez zwykły mail załączamy je za pomocą wskazanej strony www.

 

Działanie ATS polega między innymi na zautomatyzowaniu czynności (np. poprzez automatyczne powiadamianie kandydatów o wynikach selekcji CV) oraz ułatwieniu tworzenia bazy kandydatów. Najnowsze systemy ATS posiadają również możliwość preselekcji CV o zadane słowa kluczowe. Aby zatem przejść pozytywnie rekrutację w której wykorzystuje się systemy ATS trzeba odpowiednio przygotować swoje CV.


Jak przygotować CV? Ważne jest:

  • Proste formatowanie (bez tabel i grafik, których system nie odczyta),
  • Brak literówek (bo system nie wychwyci prawidłowej nazwy),
  • Standardowa czcionka (by system mógł ją zinterpretować),
  • Precyzyjne nazewnictwo (popularna nazwa stanowiska, pełna nazwa certyfikatu),
  • Brak akronimów (jeśli nie są to powszechnie znane skróty – typu MBI – system może ich nie rozpoznać).

Obecnie z systemów ATS korzysta około 54% dużych firm w Polsce. Ich znaczenie w procesie rekrutacji, dzięki temu, że znacznie oszczędzają czas, będzie rosło, a funkcje oferowane przez oprogramowanie będą się rozwijać. Również te dotyczące preselekcji CV.  

 

2. Social media


Pokolenie Y prawie w całości jest już na Facebooku. Rekruterzy też już tam są i poszukują kandydatów w serwisach społecznościowych. Warto dać się im znaleźć, czyli tak uzupełnić swój profil, by reklama targetowana z ofertą pracy mogła do nas trafić. Warto też dołączać do grup skupiających ludzi o podobnych zainteresowaniach zawodowych. Ważnym elementem obecności w social media dla kandydatów jest też własny wizerunek jaki przekazują osobom poszukującym pracowników – coraz częściej się bowiem zdarza, że rekruterzy prześwietlają w ten sposób kandydatów. Nawet niektóre systemy ATS potrafią to robić.


Jak radzić sobie w social media jako kandydat?

  • Dbaj o prywatność – nie upubliczniaj tego, co mogłoby przez pracodawcę zostać uznane za mało pożądane,
  • Bądź tam, gdzie są twoi potencjalni pracodawcy – na grupach tematycznych, śledź ich profile w socia media,
  • Daj się stargetować – uzupełnij profil o takie informacje jak miejsce zamieszkania, wiek czy zainteresowania.

 

Social media na pewno przez jakiś czas nadal będą popularne. Zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia pracowników. Dlatego powinieneś zwracać uwagę zarówno na to co publikujesz, jak i na to, jak wykorzystać to narzędzie do lepszego zaprezentowania siebie.

 

3. Video recruitment


Rozmowy rekrutacyjne przez Skype to już norma – oszczędzają czas i są niezastąpione w przypadku rekrutacji kandydatów mieszkających w sporej odległości od miejsca oferowanego zatrudnienia. Nowością na rekrutacyjnym rynku są automatyczne rozmowy video, które polegają na tym, że kandydat otrzymuje dostęp do serwisu i siedząc w domu, przed kamerką internetową odpowiada na pojawiające się na monitorze pytania. Taka rozmowa odbywa się w całości zdalnie i bez udziału rekrutera, który po nagraniu takiego video przez kandydata może sobie nagranie odtworzyć lub przesłać je do menedżera. Dla rekruterów to niezwykle wygodne narzędzie do pierwszego etapu selekcji – jeśli kandydat wypadnie źle w odpowiedziach na kilka pierwszych pytań, video można po prostu wyłączyć i zaoszczędzić czas. Dla kandydata jest to również ciekawa propozycja – odpowiedzi może nagrać w domu, bez wychodzenia i stresującego spotkania oko w oko z rekruterem.


Jak się przygotować do nagrywanej rozmowy video?

  • Wybierz ciche i spokojne miejsce na przeprowadzenie nagrania, poproś rodzinę by nie przeszkadzała,
  • Nagraj się wcześnie sam i zobacz jak się prezentujesz i czy nie mówisz zbyt szybko,
  • Miej pod ręką swoje CV,
  • Dbaj o dykcję, staraj się uśmiechać do kamery i wyglądać pogodnie.

Video rekrutacja na żądanie z perspektywy kandydata ma swoje plusy i minusy. Na pewno jest stresującym doświadczeniem – kandydat opowiada o sobie, ale nie widzi swojego rozmówcy. Z drugiej strony rozmowę można przeprowadzić w dowolnym czasie i miejscu. Z perspektywy pracodawcy taki system mocno oszczędza czas, dlatego na pewno będzie coraz częściej wdrażany w firmach.


4. Grywalizacja rekrutacyjna

 

Mechanikę gier coraz częściej wykorzystuje się w firmach do uczenia pracowników (w formie szkoleń i instruktaży) lub do motywowania i zwiększania efektywności. Pojawiają się również pierwsze gry nastawione na rekrutację i selekcję kandydatów. Tego typu aplikacje mają kandydatów zachęcić do aplikowania, a jednocześnie zbadać ich kompetencje poprzez serię testów i zadań, które wplecione są w fabułę gry.
Do gier rekrutacyjnych specjalnie przygotowywać się nie trzeba – z założenia mają być dobrą zabawą dla kandydatów. Nie daj się jednak zwieść pozorom - to nadal rekrutacja!

 

5. Testy online


Zamiast testów typu papier- ołówek wykonywanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy Assessment Center, coraz bardziej popularne stają się testy online. Kandydat otrzymuje link, ma określony czas na wykonanie testu, wypełnia go, a rekruter otrzymuje wynik  kandydata w mailu lub po zalogowaniu się do aplikacji. Jakie testy dostępne są online? W zasadzie wszystkie – od testów językowcy począwszy, przez testy kompetencji, numeryczne, werbalne, logiczne, kreatywności, dopasowania do zespołu czy wreszcie osobowościowe.


Czy da się przechytrzyć testy online?


Niektóre tak – tylko po co? Oszukać test językowy można dość łatwo, ale jeśli pracodawca zechce zweryfikować jego wyniki podczas rozmowy rekrutacyjnej, prawda wyjdzie na jaw bardzo szybko. A nawet jeśli uda się kandydatowi prześlizgnąć przez rekrutacyjne sito, to w czasie pracy okaże się, że nie radzi sobie z komunikacją. Paradoks testów osobowości polega zaś na tym, że kandydat nie wie dokładnie, jakiego wyniku oczekuje pracodawca. Najlepiej zatem wypełnić test jak potrafi się najlepiej i szczerze (jeśli jest to test osobowości). Dzięki temu mamy pewność, że szanse na to, iż trafimy do miejsca, w którym sobie nie poradzimy jest mniejsze.


Jak przygotować się do testu rekrutacyjnego online? 

  • Przede wszystkim psychicznie – dobrze się wyśpij, bądź wypoczęty,
  • Zadbaj o wygodne i ciche miejsce, nie rozpraszaj się podczas wykonywania testu,
  • Postaraj się zrelaksować – twój mózg będzie pracował sprawniej.

Testy online są wygodne zarówno dla kandydatów jak i rekruterów. Są doskonałym narzędziem selekcji, o ile są trafne i rzetelne – czyli faktycznie mierzą to co mają mierzyć  i są dopasowane do polskich realiów.
Nowoczesne technologie w rekrutacji będą pojawiać się coraz częściej i ważne, by śledzić trendy. To pozwoli Ci się przygotować na rekrutację przyszłości.

Przeczytaj także: