Pracownicy przejmują rynek pracy

2016-10-04

Trzeci kwartał 2016 roku potwierdził wcześniej widoczne na rynku pracy tendencje. Analiza ofert pracy zamieszczonych na portalu Praca.pl pokazuje, że rynek pracy stał się rynkiem pracownika. Ogłoszeń przybywa. Ich liczba w stosunku do trzeciego kwartału 2015 roku zwiększyła się o 79%. To jeszcze większy wzrost niż w pierwszym i drugim kwartale tego roku. Kolejnym argumentem, przemawiającym za rynkiem pracownika jest systematycznie spadający poziom bezrobocia. Na koniec sierpnia wyniosło ono 8,5%. Dodatkowo popyt na pracowników na naszym rynku nie słabnie. W ostatnim kwartale tego roku pracodawcy będą częściej decydować się na zwiększenie zatrudnienia niż redukcję personelu.

 

Południe Polski w dobrej kondycji

Podobnie jak w drugim kwartale tego roku, województwo dolnośląskie zanotowało największy wzrost liczby ogłoszeń o pracę zamieszczonych na portalu Praca.pl – aż o 193%. Zaskakująco dobre wyniki są w województwie lubuskim. Tam liczba ofert pracy zwiększyła się o 127%. Na trzecim miejscu, pod względem wzrostu liczby ofert pracy, jest województwo małopolskie, które odnotowało dwukrotny wzrost.

 

 

 

 Wzrost liczby ogłoszeń o pracę w poszczególnych województwach - porównanie z III kwartałem 2015roku. 

 

Porównując liczbę ofert pracy na portalu Praca.pl z trzeciego kwartału 2016 roku do ofert z analogicznego okresu w 2015 roku obserwujemy również, że zmienił się układ sił. Do tej pory najwięcej ogłoszeń pochodziło z Warszawy. W tym kwartale Wrocław i Kraków przesunęły stolicę na trzecie miejsce.

Najniższym poziomem bezrobocia pod koniec sierpnia mogło pochwalić się województwo wielkopolskie – 5,2%. Na podium znalazły się też województwa: śląskie (6,8%) i małopolskie (6,9%). Poza podium, ale również w dobrej sytuacji są Pomorskie i Dolnośląskie, z bezrobociem na poziomie 7,5%.

 

Top 5 najczęściej poszukiwanych pracowników

Na portalu Praca.pl pracodawcy szukali najczęściej pracowników ds. telefonicznej obsługi klienta obcojęzycznego. W porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku, w trzecim kwartale tego roku liczba ofert pracy na to stanowisko wzrosła ponad sześciokrotnie. Związane jest to z szybkim rozwojem firm międzynarodowych, szczególnie z obszaru usług wspólnych oraz sektora BPO (outsourcing procesów biznesowych). Podobnie jak w poprzednich kwartałach duża część ogłoszeń skierowana była do księgowych oraz osób zajmujących się sprzedażą i obsługą klienta.

Najczęściej poszukiwani pracownicy:

Najwięcej ofert pracy w sprzedaży

Obszary zawodowe, w których pracodawcy zamieszczają najwięcej ogłoszeń to sprzedaż, praca fizyczna, księgowość oraz informatyka. W niektórych obszarach zawodowych, eksperci portalu Praca.pl zauważyli znaczne wzrosty liczby ogłoszeń, co wynika z trudności w zapełnieniu wakatów. Są to: 

 

 

Najmniej ogłoszeń o pracę jest w sektorach organizacji pozarządowych i wolontariatu oraz architektury.

 

Jakie zawody cieszą się największą popularnością?

Analiza aplikacji, podobnie jak w drugim kwartale wskazuje, że największą popularnością wśród kandydatów cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą klienta. Z tego obszaru pochodzi aż 38% wszystkich aplikacji.

Analiza odsłon ofert pracy pokazuje, że kandydaci najczęściej interesują się następującymi stanowiskami:


 

Kandydacie, czy znasz języki obce?

Liczba ogłoszeń o pracę, w których wymagana jest znajomość języka obcego wzrosła, w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku, aż o 135%. Najwięcej jest ofert na stanowiska wymagające znajomości języka angielskiego i niemieckiego. Również osoby znające język czeski, francuski i włoski nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy.

 

 

 

Podsumowanie specjalistów Praca.pl

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia mówi, że 15% polskich przedsiębiorstw planuje w czwartym kwartale 2016 roku zwiększyć liczbę pracowników. Kolejne 75% zamierza utrzymać ją na dotychczasowym poziomie, a jedynie 7% firm będzie likwidować etaty.  Dla produkcji przemysłowej prognoza netto zatrudnienia w IV kwartale 2016 r. wynosi +19%, co oznacza zdecydowanie optymistyczne perspektywy dla szukających pracy w tym sektorze. W porównaniu do poprzedniego kwartału wynik pozostaje na zbliżonym poziomie, natomiast w ujęciu rocznym wzrósł zauważalnie, aż o 9 punktów procentowych. To kolejny argument przemawiający za poprawiającą się sytuacją na rynku pracy.

Który sektor najsilniej odczuwa zmiany na rynku pracy?
Podobnie, jak w drugim kwartale tego roku, branża IT boryka się z trudnościami w zatrudnieniu specjalistów. Na portalu Praca.pl publikujemy coraz więcej ogłoszeń na stanowiska programistyczne (Java, PHP, .NET, C#, C++). Brakuje też specjalistów do spraw zarządzania bazami danych. Coraz częściej pojawia się zapotrzebowanie na nowe specjalistyczne stanowiska z pogranicza obszaru IT, nowych technologii czy marketingu. Warto skierować swoją uwagę na wymagania na stanowiskach takich jak Projektant UI/UX czy Specjalista ds. Marketing Automation i zweryfikować swoje kompetencje w tym zakresie. Zapotrzebowanie na specjalistów z takich dziedzin obecnie jest w fazie wzrostu. Warto więc rozważyć informatykę jako kierunek studiów lub pomysł na przebranżowienie się. Prognozujemy, że zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze baz danych i programowania będzie się utrzymywać przez dłuższy czas – podkreśla Tomasz Kozioł-Milanowicz, Project Manager w Praca.pl.

Dane z rynku pracy przekonują, że teraz jest dobry czas zarówno na szukanie, jak i zmianę pracy. W szczególnie dobrej sytuacji są specjaliści, z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Najwięcej propozycji znajdą dla siebie pracujący w obszarze sprzedaż i obsługa klienta. Znacznie wzrasta też liczba ofert w kadrach oraz informatyce i programowaniu.

 

Pobierz raport

 

 


 

Przeczytaj także: