Sytuacja na rynku pracy w IV kwartale 2016 roku. Raport Praca.pl

2017-01-10

Stabilny rynek pracy

Czwarty kwartał 2016 roku nie rozczarował pracowników. Analiza ofert pracy zamieszczonych na portalu Praca.pl potwierdza, że ogłoszeń przybywa – w czwartym kwartale pojawiło się ich blisko 140 000, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku o 59%. Dodatkowo bezrobocie utrzymało się na rekordowo niskim poziomie. Można zatem uznać, że rok zamykamy z optymistycznym spojrzeniem w przyszłość.

 

Dolnośląskie ciągle na prowadzeniu

Podobnie jak w poprzednich kwartałach najwięcej ofert pracy publikowanych na Praca.pl pochodzi z województwa dolnośląskiego – aż 17%. Na drugim miejscu jest województwo mazowieckie (14% wszystkich ofert pracy), na trzecim natomiast małopolskie – 12%.

W czwartym kwartale 2016 roku województwo pomorskie zanotowało rekordowy, bo aż o 113%, wzrost liczby ogłoszeń o pracę (porównując z analogicznym okresem w 2015 roku). W bardzo dobrej kondycji jest również województwo wielkopolskie, w samym Poznaniu liczba ofert pracy wzrosła o 190%.  

 

 

Top 5 najczęściej poszukiwanych pracowników

W ostatnim kwartale 2016 roku na portalu Praca.pl pracodawcy najczęściej szukali księgowych. W porównaniu z czwartym kwartałem 2015 roku, w czwartym kwartale 2016 roku liczba ofert pracy na to stanowisko wzrosła o 44%. Podobnie jak w poprzednich kwartałach często poszukiwani byli również specjaliści ds. obsługi klienta oraz pracownicy ds. telefonicznej obsługi klienta obcojęzycznego. Niezmiennie, na wagę złota są również programiści Java. Eksperci portalu Praca.pl zwracają uwagę na szybki i systematyczny wzrost liczby ogłoszeń o pracę na stanowiska związane z HR-em – czwarty kwartał 2016 versus czwarty kwartał 2015 to wzrost o 145%. Związane jest to rosnącymi trudnościami pracodawców w zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników. Eksperckie wsparcie działów HR ma pomóc te problemy rozwiązać.

 

Niezmiennie najwięcej ofert pracy w sprzedaży

Obszary zawodowe, w których pracodawcy zamieszczają najwięcej ogłoszeń to sprzedaż, praca fizyczna, przemysł i produkcja, księgowość oraz informatyka. W niektórych sektorach eksperci portalu Praca.pl zauważyli znaczne wzrosty liczby ogłoszeń, co wynika z trudności w zapełnieniu wakatów. Są to:

 

   

Wzrost liczby ogłoszeń o pracę w IV kw. 2016r. w porównaniu z IV kw. 2015r.

 

Najmniej ogłoszeń o pracę było w sektorach organizacji pozarządowych i wolontariatu oraz sportu i rekreacji. 

 

Najbardziej popularne zawody

Analiza aplikacji niezmiennie wskazuje, że największą popularnością wśród kandydatów cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą klienta.

Kandydaci najczęściej aplikują na następujące stanowiska:

Z największą konkurencją natomiast powinny liczyć się osoby kandydujące na stanowiska związane z pracą biurową, administracją oraz bazami danych.

 

Języki obce coraz częściej wymagane

Liczba ogłoszeń o pracę, w których wymagana jest znajomość języka obcego wzrosła, w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku o 66%. Najwięcej jest ofert na stanowiska wymagające znajomości języka angielskiego i niemieckiego. Również osoby znające język czeski, włoski i norweski nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy – szczególnie, że liczba ogłoszeń z wymogiem znajomości tych języków znacznie wzrosła, odpowiednio o 248, 142 i 120%.

 

Podsumowanie specjalistów Praca.pl

Czwarty kwartał utwierdził nas w przekonaniu, że rok 2016 upłynął pod znakiem rynku pracownika. Czy pozytywny trend, panujący na rynku pracy utrzyma się również w 2017 roku? Badania Manpower i Randstad mówią, że znaczna większość firm deklaruje wzrost lub stabilizację zatrudnienia. Najwięcej wakatów będzie w przemyśle i budownictwie. O pracę mogą być również spokojni doświadczeni programiści i specjaliści branży IT. Sytuacja na rynku będzie sporym wyzwaniem dla pracodawców, którzy sięgną zapewne po wsparcie ekspertów z branży HR.

Większość z nas zadaje sobie pytanie czy w związku z dobrą sytuacją pracowników wzrosną również płace. Presja płacowa zapewne będzie miała miejsce, ale jej skala nie będzie zbyt wysoka. Z badania portalu Praca.pl, przeprowadzonego we wrześniu 2016 roku, wynika, że 27% ankietowanych boi się zapytać o podwyżkę. Aż 36% zapytało o nią, ale z negatywnym rezultatem. Być może sytuacja na rynku pracy zachęci pracowników do rozmowy o podwyżce, a pracodawców do podniesienia wynagrodzeń i to samo badanie w 2017 roku zakończymy z zupełnie innymi wynikami. 

 


 

Przeczytaj także: