Rynek pracy w Q4 2015 r.

2016-01-12

Ożywienie gospodarcze w Polsce trwa. Mamy obecnie najniższe od wielu lat bezrobocie. Przez cały rok w raportach rynku pracy przygotowywanych kwartalnie przez portal pracy Praca.pl widać było zarówno wzrost ofert pracy jak i coraz bardziej wyrównany rozwój wielu sektorów w aspekcie zapotrzebowania na pracowników. Jaki był dla pracodawców i pracowników ostatni kwartał 2015 roku?

 

Najpopularniejsze branże i rozwój niszowych sektorów

 

IT, Księgowość, Finanse i Bankowość, Przemysł oraz Inżynieria, to sektory, w których w ostatnim kwartale 2015 roku pojawiało się najwięcej ofert pracy. Porównując jednak procentowy udział tych branż w całości ogłoszeń o pracę pojawiających się w serwisie pracy Praca.pl widać, że ich dominacja nieco wyhamowuje. Sektor bankowości wyraźnie zmniejsza zapotrzebowanie na pracowników. O ile w ostatnim kwartale 2014 roku ogłoszenia w tej branży stanowiły 13,6% wszystkich ogłoszeń, to obecnie jest to zaledwie 8%. Podobny spadek pojawił się w Administracji. Spadała również sukcesywnie przez cały 2015 rok ilość ofert pracy kierowana do kadry zarządzającej. Dość nietypowym trendem ostatniego kwartału był zaś stosunkowo niski udział ogłoszeń dotyczących Sprzedaży i Obsługi klienta. Stanowiły one wprawdzie 28% wszystkich ogłoszeń, ale było to mniej aż o 12% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Powodem takiej sytuacji może być wzrost udziału innych sektorów w rynku pracy.

 

2015 rok to stopniowe zwiększenie udziału w rynku pracy takich sektorów jak Budownictwo i Geodezja, Medycyna i Opieka Zdrowotna czy Turystyka. Sektory, które dotąd rekrutowały niewiele, zaczynają zwiększać zapotrzebowanie na pracowników, co świadczy o coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki. Na ile ten trend się utrzyma, pokażą pierwsze miesiące 2016 roku.

 

Bestsellerowe zawody - sprzedawca, kierowca i administracja biurowa

 

W ostatnim kwartale 2015 roku nie było niespodzianek pod względem rodzaju poszukiwanej przez kandydatów pracy. Najczęściej przeglądane przez kandydatów do pracy ogłoszenia rekrutacyjne, dotyczyły stanowisk sprzedażowych, administracyjnych oraz pracy w charakterze kierowcy. Jest to typowa struktura najpopularniejszych stanowisk w gorącym okresie przygotowań do świąt i końcówki roku. W tym czasie pojawia się sporo ofert dodatkowej (również tymczasowej) pracy na tych stanowiskach, a osoby poszukujące pracy chcą tę koniunkturę wykorzystać.

 

TOP 3 najczęściej przeglądanych przez kandydatów ogłoszeń o pracę w 4 kwartale 2015 r.:

  1. Sprzedawca
  2. Kierowca
  3. Specjalista ds. Administracyjnych

Tester i doradca bankowy poszukiwany

 

Kandydaci do pracy interesują się stanowiskami biurowymi i sprzedażowymi, a kogo szukali w Q4 pracodawcy? W porównaniu do poprzednich okresów (zarówno zeszłego roku jak i Q3) widać wyraźną zmianę w obszarze zapotrzebowania na pracowników. Wśród najpopularniejszych stanowisk – poza standardowym Programistą oraz Przedstawicielem Handlowym i Sprzedawcą, pojawiły się też ogłoszenia dla testerów oprogramowania oraz doradców w branży bankowości. Oba te stanowiska w zeszłym analogicznym okresie 2014 roku były poza największym zainteresowaniem pracodawców. W związku z końcówką roku, a co za tym idzie koniecznością przygotowania do rocznych rozliczeń i sprawozdań, pojawiło się więcej ofert pracy w księgowości. Porównując topowe stanowiska do 3 kwartału 2015 roku widać, że rośnie zapotrzebowanie na pracowników administracyjnych.

 

TOP 10 stanowisk poszukiwanych przez pracodawców w 4 kwartale 2015 r.:

  1. Księgowy
  2. Programista Java
  3. Specjalista ds. Obsługi Klienta
  4. Przedstawiciel Handlowy
  5. Sprzedawca
  6. Tester
  7. Kierowca
  8. Pracownik Sklepu
  9. Specjalista ds. Administracyjnych
  10. Doradca Klienta (bankowość)

Kraków i Wrocław – miasta, gdzie coraz łatwiej o pracę

 

Największą część rynku pracy nadal stanowi województwo mazowieckie – 16% ogłoszeń dotyczy tego regionu ale spośród wszystkich województw, największy progres w zakresie ilości ofert pracy widać w Małopolsce oraz na Dolnym Śląsku. To jedyne dwa regiony, których udział w całości ofert pracy w Polsce znacząco wzrósł (w porównaniu do Q3 2015 oraz analogicznego okresu 2014 r). Udział Małopolski oraz Dolnego Śląska w całości rynku pracy wyniósł w Q4 13,2%. W obu tych regionach, wzrost ofert pracy oznacza jednak tak naprawdę ilość ofert w stolicach województw. Rozpoczęty w Q3 boom rekrutacyjny we Wrocławiu nadal się rozwija. Aż 96,5% ofert pracy z regionu Dolnego Śląska to praca bezpośrednio w tym właśnie mieście. W Małopolsce również rośnie ilość pracy w stolicy regionu. O ile rok temu 18% ofert pracy z regionu dotyczyło Tarnowa, Nowego Sącza czy innych miast województwa, o tyle w Q4 tylko 11,8% ofert dotyczy innych – poza Krakowem – miast. Dla pracowników z tych województw oznacza to jedno – pracy trzeba będzie szukać w stolicach regionów i – przy braku zgody na przeprowadzkę – decydować się na nierzadko długie dojazdy do pracy.

 

A gdzie może być trudniej? Zdecydowanie w samym Poznaniu. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku udział ilości ofert pracy w Wielkopolsce spadł o prawie 2%, a do tego mniej jest pracy w samym Poznaniu (spośród ofert pracy z tego regionu 65% dotyczyła Poznania – to o 7% mniejszy udział stolicy Wielkopolski w rynku pracy niż rok temu).

 

Sprechen Sie Deutsch?


Jeśli nie, to warto pójść na kurs! Język niemiecki zdecydowanie zyskuje w oczach pracodawców i zapotrzebowanie na pracowników, którzy się nim posługują rośnie. W Q4 2015 roku wymieniany był jako pożądany bądź mile widziany w 23% ogłoszeń (to nieco więcej niż w Q3 i aż 6,60% więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku). Powolutku rośnie zapotrzebowanie na język włoski (pojawia się w 3,64% ogłoszeń, w zeszłym roku zaledwie w 2,20%). Spadło zaś nieco (w porównaniu do Q3) zapotrzebowanie na czeski (choć nadal jest wyższe niż rok temu) oraz języki północy – szwedzki i fiński. Angielski bez zmian – nadal jest „must have” w ponad połowie ogłoszeń o pracę (58% w Q4 2015 roku).

 

Raport Q4

Przeczytaj także: