Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

 
Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Aby znaleźć wymarzoną posadę, często nie wystarczy tylko odpowiadać na ogłoszenia. Jeśli szukasz pracy w konkretnym miejscu, nieraz najlepszym sposobem jest wyjście naprzeciw pracodawcy. Czasem, by znaleźć zatrudnienie, wystarczy po prostu skierować swoją ofertę do firmy, czyli napisać tzw. podanie o pracę Dokument ten pozwoli poinformować pracodawcę o możliwości zatrudnienia i pokazać swoją motywację, inicjatywę oraz chęć do osiągnięcia celów w ramach danej organizacji.

 

Podanie o przyjęcie do pracy a list motywacyjny

 

Podanie o zatrudnienie często bywa uznawane za zbieżne z listem motywacyjnym. Mimo że celem obydwu dokumentów jest przyjęcie do pracy, to zadanie, jakie pełnią, są odmienne.

 

Podstawową różnicą jest fakt, że w przeciwieństwie do listu motywacyjnego podanie składamy z własnej inicjatywy – nie w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie. Zdarzyć się może jednak, że podanie występuje na dalszym etapie rekrutacji, kiedy wstępne formalności z przyszłym pracodawcą zostały już ustalone.

 

Prośba o przyjęcie do pracy – jak napisać

 

W internecie znaleźć można wiele przykładowych dokumentów lub kreatorów pozwalających wygenerować podanie o pracę. Warto jednak przygotować je samemu. Podobnie jak w przypadku innych pism, tak i to posiada reguły, których należy przestrzegać, a także zbiór informacji, jakie powinny się w nim znaleźć.

 

Podanie o pracę musi mieć oficjalną formę i stanowić dopełnienie CV lub listu motywacyjnego. Przyjęło się, że należy skonstruować je tak, aby było od tych dokumentów krótsze i zajmowało do połowy strony, a w niektórych przypadkach do trzech czwartych kartki A4.

 

Podanie o pracę – wzór

 

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami na podaniu muszą znaleźć się takie informacjejak:

• miejscowość i data, które podobnie jak w każdym innym dokumencie formalnym, winny znaleźć się w prawym górnym rogu;
• dane osobowe, adresowe i kontaktowe, które należy umieścić po lewej stronie, niżej niż miejscowość i datę;
• nazwa firmy i jej dane adresowe, które należy zamieścić po prawej stronie;
• nagłówek podania, który powinien wskazywać na tematykę i intencję listu, a więc: „Podanie o pracę” – musi zostać wyrównany do środka, co nadaje pismu formalny wygląd;
• formalna treść dokumentu, która zawiera opis stanowiska oraz motywacje kierujące autorem, a także informacje o doświadczeniu i kwalifikacjach predysponujących go do pracy na tym właśnie stanowisku i w tej konkretnej firmie;
• dokument należy zakończyć zwrotem grzecznościowym oraz podpisem, które powinny znaleźć się z prawej strony;
• w ostatniej linijce zawrzeć można listę załączników, o ile takie występują.

 

Analogicznie do innych dokumentów formalnych przed przekazaniem podania pracodawcy należy sprawdzić, czy jest wolne od błędów ortograficznych i interpunkcyjnych oraz napisane w sposób uporządkowany. Bardzo ważne jest też, by podanie o przyjęcie do pracy miało estetyczną formę.

 

Należy również podać adres e-mail, który zawierać będzie nasze nazwisko. Dziwne adresy czy pseudonimy mogą pogrzebać szansę na zatrudnienie. Cały dokument musi być czytelny, zrozumiały i przemyślany. Pamiętajmy, że dokument będzie mieć wpływ na sposób postrzegania naszej osoby. Warto zatem poświęcić na nie tyle czasu, ile jest konieczne do stworzenia pożądanego przez nas wizerunku.

 

Trzeba pamiętać, że nawet jeśli w pierwszej chwili podanie o pracę nie zamieni się w złożenie oferty, to często bywa, że składająca je osoba jest zapamiętywana i wraca się do jej aplikacji w momencie przygotowywania rekrutacji w firmie.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Warehouse Worker

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Kaiserslautern   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Requirements: Basic language skills at A1 level in German or English Commitment and team spirit;
  • Crisis Management Coordinator - GEOC

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    What the day will look like serve as the first point of contact for Global Security Services through the coordination of assistance to colleagues and the business over the phone and e-mail to ensure effective and timely resolution when incidents occur; manage global incidents, emergency notification...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Asystent Księgowego

    DSPL Sp. z o.o.   Błonie    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat   4 200 - 4 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie ewidencji księgowej kosztowej i środków trwałych; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; prowadzenie procesu uzgadniania rozrachunków i transakcji finansowych oraz rozliczanie operacji finansowych; księgowanie oraz rozliczanie faktur od dostawców i...
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Wsparcie techniczne dla agencji sprzedaży i biur własnych; Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów operacyjnych; Prowadzenie korespondencji mailowej dotyczącej zapytań produktowych z agentami turystycznymi i biurami własnymi;
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Kontakt mailowy z agencjami sprzedaży; Kalkulacje i wyliczenia zmian w nowych oraz już założonych rezerwacjach; Odpowiadanie na wątpliwości z nimi związane; Współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.