Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zatrudniając osobę do 30-go roku życia możesz zaoszczędzić!

Zatrudniając osobę do 30-go roku życia możesz zaoszczędzić!

 
Zatrudniając osobę do 30-go roku życia możesz zaoszczędzić!

Od 1 stycznia obowiązuje nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadziła ona premię dla pracodawców zatrudniających osoby do 30-go roku życia w postaci refundacji składek na ubezpieczenie społeczne.


Refundacja przy zatrudnieniu osób podejmujących pierwszą pracę


Pracodawca, który zatrudni osoby do 30 roku życia zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP), będzie mógł uzyskać refundację przez okres 12 miesięcy część kosztów poniesionych na ubezpieczenie społeczne nowych pracowników. Co istotne, refundację będzie można uzyskać jedynie przy zatrudnieniu osób podejmujących pierwszą pracę.


Zapamiętaj!


Kwota refundacji będzie określona w umowie między PUP a pracodawcą. Nie będzie wyższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy.

 

Co ważne, pracodawca będzie obowiązany do utrzymania zatrudnienia bezrobotnego po 12 miesięcznej refundacji przez kolejne 6 miesięcy, zatem łącznie osoba bezrobotna zostanie naszym pracownikiem przez okres 18 miesięcy.
Niedotrzymanie warunku 18 miesięcznego zatrudnienia spowoduje obowiązek zwrotu całej uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji za pierwszy miesiąc, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania PUP.


Rozliczenie refundacji przy zwolnieniu bezrobotnego z pracy

  • Przy niemożności utrzymania zatrudnienia młodego bezrobotnego możliwe są trzy formy rozliczenia refundacji: zwrot 50 proc. pomocy - w przypadku utrzymania zatrudnienia bezrobotnego przez okres uzyskiwania refundacji oraz przez co najmniej 3 miesiące po upływie okresu refundacji pracodawca jest obowiązany do zwrotu 50 proc. łącznej kwoty otrzymanej pomocy;
  • zwrot całej pomocy - w przypadku gdy młody bezrobotny zwolni się z pracy, zostanie zwolniony dyscyplinarnie albo stosunek pracy wygaśnie przed upływem okresu 18 miesięcy, PUP skieruje w to miejsce kolejnego młodego bezrobotnego. Natomiast jeśli pracodawca odmówi zatrudnienia skierowanej osoby, będzie obowiązany do zwrotu całej uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania PUP;
  • zatrzymanie otrzymanej pomocy- gdy to PUP nie będzie w stanie skierować osoby bezrobotnej na zwolnione stanowisko pracy. Wtedy bowiem pracodawca nie zwróci uzyskanej pomocy za okres, w którym uprzednio skierowany bezrobotny pozostawał w zatrudnieniu.

Podstawa prawna:
art. 60 c ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.)


Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. eksportu

    ESTETICA GROUP   Piaseczno, ul. Julianowska 37 A    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przygotowywanie ofert handlowych pod nadzorem Dyrektora Handlowego, aktywne pozyskiwanie nowych klientów, tworzenie prezentacji, mailing, analizowanie zapytań, możliwości produkcyjnych, bieżąca realizacja zamówień i ich koordynacja; przygotowywanie próbek, nadzór...
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Import Manager

    ESTETICA GROUP   Piaseczno, ul. Julianowska 37 A    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Wybór i kwalifikacja dostawców, analiza rynku, wyszukiwanie optymalnych ofert cenowych; Kontakt z zagranicznymi kontrahentami. Prowadzenie korespondencji i rozmów w języku angielskim; Prowadzenie negocjacji i warunków zakupu zgodnie z INCOTERM 2020, budowanie relacji z...
  • Lider zmiany

    AMIGO-HURT Sp. z o.o.   Ząbki    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: koordynowanie i nadzorowanie pracy podległego zespołu, weryfikacja prowadzonych procesów pod względem jakościowym i ilościowym, dbałość o porządek w magazynie, zarządzanie poprawną kompletacją i pakowaniem towarów przez podległy zespół, podejmowanie...
  • Health & Benefits Administrator Entry

    Aon   Kraków    praca hybrydowa   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like In your first three months: you'll learn how we manage benefits systems for clients; you'll get to know our team of benefits experts in different countries; you'll become familiar with some tools that we use to offer and track employee benefits; What you'll do once you're...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.