Lista stanowisk - Kreślarz

Kreślarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kreślarz to osoba wykonująca szkice, rysunki i schematy techniczne na podstawie pozyskanych danych i informacji. Do realizowania tego zadania wykorzystuje tradycyjne przyrządy kreślarskie, lecz także specjalistyczne oprogramowanie graficzne. Osoba wykształcona w tym kierunku specjalizuje się w wykonawstwie planów i rysunków o określonym przeznaczeniu. W zależności od tejże specjalizacji pracownik zatrudniony w tym charakterze nazywa się kreślarzem konstrukcji i planów, kreślarzem maszyn i urządzeń technicznych, lub rysunków geodezyjnych i kartograficznych. Jak sugerują nazwy wspomnianych stanowisk osoby na nich obsadzone zajmują się odpowiednio graficznym przedstawianiem planów budowlanych, projektów inżynieryjnych, opisów topograficznych i różnego rodzaju map sytuacyjnych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu kreślarza jest ukończenie technikum lub studiów wyższych na kierunku technicznym. W obrębie szerokiej palety odpowiadających zadaniom kreślarza kierunków, najważniejszymi przedmiotami są w tym przypadku rysunek techniczny, geometria wykreślana, czy rysunek geodezyjny i kartografia. Wiedza niezbędna do wykonywania zawodu kreślarza jest także przekazywana w ramach wielu kursów zawodowych, organizowanych przez liczne placówki edukacyjne. Potencjalni pracodawcy zwracają szczególną uwagę na doświadczenie danego kandydata, oraz posiadane przez niego zdolności myślenia przestrzennego i uzdolnienia numeryczne. Charakter stanowiska wymusza konieczność posiadania umiejętności obsługi komputera na poziomie zaawansowanym, ze szczególnym uwzględnieniem specjalistycznego oprogramowania graficznego.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy osoby obsadzonej na tym stanowisku jest przestrzeń pracowni kreślarskiej, w której kreślarz projektuje plany i rysunki techniczne przed ekranem komputera lub przy desce kreślarskiej, z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi kreślarskich.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zdolności i wiedza kreślarza wykorzystywane są w wielu branżach i sektorach rynku, przede wszystkim jednak w branży budowlanej i geodezyjnej.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku określane są w uśrednieniu na 2500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kreślarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.