Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Praca fizyczna
Górnik Kopalni Podziemnej

Lista stanowisk - Górnik Kopalni Podziemnej

Górnik Kopalni Podziemnej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Górnik kopalni podziemnej jest osobą zatrudnioną przy wydobyciu złóż węgla kamiennego metodą podziemną. Podobnie jak w przypadku górników zatrudnionych w kopalniach odkrywkowych zakres prac dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich polega na przygotowywaniu złoża do eksploatacji – w tym przypadku drążeniu szybów wgłąb ziemi, ich zabudowywanie i drążenie poziomych chodników na poszczególnych poziomach wydobycia. Szyby i chodniki zabezpieczane są ciężkimi, stalowymi konstrukcjami w trosce o bezpieczeństwo górników przebywających pod ziemią. Urabianie węgla to główny proces wydobycia, okruchy są wybierane metodą mechaniczną, a pozostałe luki wypełnia się tak zwanymi podsadzkami, aby korytarz nie zawalił się. Podobnie też jak w przypadku górnika kopalni odkrywkowej, poszczególni pracownicy korzystają z różnych maszyn i urządzeń, a każdy z nich jest odpowiedzialny za określony etap wydobycia lub przygotowywania eksploatacji złoża.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu górnika kopalni podziemnej, bez względu na zakres wykonywanych obowiązków jest możliwy po ukończeniu jednej z górniczych szkół zawodowych, na kierunku związanym z eksploatacją podziemną złóż. Operatorzy specjalistycznych maszyn ciężkich muszą ponadto posiadać uprawnienia do ich obsługi, a każdy spośród pracowników, obecnych w kopalni musi przejść szkolenie BHP i poznać wewnętrzne normy i procedury, obowiązujące na terenie kopalni. Tężyzna fizyczna to nieoficjalny wymóg, który jest nieodzowny w ciężkiej pracy górnika.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy górnika jest teren kopalni, umiejscowionej na terenie obfitującym w dany surowiec. Teren ten obfituje w liczne sprzęty i urządzenia ciężkie, osobna ekipa pracowników zajmuje się zabezpieczaniem złoża. Praca górnika, bez względu na rodzaj kopalni, czy złoża jest ciężką pracą fizyczną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko górnika funkcjonuje oczywiście na terenie kopalni odkrywkowych i podziemnych, poszczególni pracownicy specjalizują się w realizowaniu określonych etapów prac wydobywczych.


ZAROBKI

Zarobki górnika rozpoczynają się od kwoty 1300 złotych netto miesięcznie, a w zależności od rodzaju i umiejscowienia kopalni mogą przekraczać nawet 5000 złotych netto miesięcznie. Kwota ta jest także ściśle uzależniona od stażu i specjalności danego pracownika.

Praca Górnik Kopalni Podziemnej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.