Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie - kwiecień 2017

Bezrobocie - kwiecień 2017

 
Bezrobocie - kwiecień 2017

W kwietniu 2017 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 7,7 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy kwietniowy wynik rodzimego rynku pracy od 1991 roku.

 

Na koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy w całym kraju zarejestrowanych było 1,25 mln osób bezrobotnych. W ciągu miesiąca ubyło ich 71,9 tys., a przez rok liczba ta spadła o niemal 270 tys.

 

W porównaniu z danymi GUS z marca br. stopa bezrobocia zmniejszyła się przez miesiąc o 0,4 pkt. proc. Z kolei w ujęciu rocznym (kwiecień 2106 – kwiecień 2017) spadek był jeszcze bardziej widoczny i wyniósł aż 1,7 pkt. proc.

 

Bezrobocie spadło w kwietniu we wszystkich 16 województwach, a spadek mieścił się w przedziale 0,2-0,8 pkt. Najsilniejszy miał miejsce w woj. warmińsko-mazurskim.

 

Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się cały czas w wielkopolskim, gdzie wynosi ono 4,6 proc., a także śląskim (6,2 proc.) i małopolskim (6,3 proc.). Jednocyfrowe bezrobocie zostało odnotowane także w dziewięciu innych województwach. W sześciu (wielopolskie, śląskie, małopolskie, pomorskie, dolnośląskie, mazowieckie) jest ono na poziomie niższym niż średnia dla całego kraju.

 

Z kolei najwyższa stopa bezrobocia, mimo znacznego spadku o 0,8 pkt. proc., występuje w dalszym ciągu w województwie warmińsko-mazurskim – 13,3 proc. W kujawsko-pomorskim kształtuje się zaś na poziomie 11,3 proc., a w podkarpackim i zachodniopomorskim wynosi 10,8 proc. Tylko te cztery województwa borykają się z problemem dwucyfrowej stopy bezrobocia.

 

Województwo

Stopa bezrobocia (proc.)

Wielkopolskie

4,6

Śląskie

6,2

Małopolskie

6,3

Pomorskie

6,6

Dolnośląskie

6,6

Mazowieckie

6,8

Lubuskie

7,9

Łódzkie

8,1

Opolskie

8,5

Podlaskie

9,7

Lubelskie

9,8

Świętokrzyskie

9,9

Zachodniopomorskie

10,8

Podkarpackie

10,8

Kujawsko-pomorskie

11,3

Warmińsko-mazurskie

13,3

Źródło: dane MPiPS/opracowanie własne

 

Pracodawcy zgłosili w kwietniu 2017 roku do urzędów 132,5 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, podczas gdy w marcu było ich ponad 30 tys. więcej. Przedstawiciele ministerstwa pracy uspokajają jednak, że nie jest to nic wyjątkowego.

 

„Spadek liczby ofert w kwietniu przy ich wzroście we wcześniejszych miesiącach występował co roku od 2009 do 2015 roku. Co prawda rok temu w kwietniu przybyło ofert pracy, ale był to wzrost minimalny – zaledwie o 326 wakatów”, czytamy w komunikacie resortu.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Niewidzialna praca to ta na co dzień niedoceniana, często nie dość dobrze wynagradzana, ale ważna i potrzebna, mająca ogromne znaczenie dla życia wielu ludzi, zwierząt, środowiska czy lokalnej społeczności. Często pomijani bohaterowie codzienności obchodzą swoje święto – Dzień Niewidzialnej Pracy. To okazja, by podziękować im za zaangażowanie, pomoc i godną podziwu wytrwałość. Dziękujemy!