Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w Polsce będzie spadać

Bezrobocie w Polsce będzie spadać

 
Bezrobocie w Polsce będzie spadać

Z danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w Polsce obniżyła się do poziomu 5,9 proc. w grudniu 2016. Komisja Europejska prognozuje dalszy jego spadek w najbliższych dwóch latach.

 

W grudniu Polska znajdowała się na 9 miejscu wśród państw członkowskich UE pod względem bezrobocia. Znaleźliśmy się znacznie poniżej średniej unijnej (8,2 proc.) oraz wyprzedziliśmy niektóre kraje tzw. „starej unii” np. Danię, Luksemburg czy Belgię.

 

Przed nami znalazły się z kolei m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Holandia Austria oraz kraje, które razem dołączyły do EU razem z Polską w 2004 roku – Czechy, Węgry Malta lub w 2007 – Rumunia. Najniższy odsetek osób bez pracy odnotowano u naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie stopa bezrobocia wyniosła jedynie 3,5 proc.

 

W ujęciu rocznym (grudzień 2015 – grudzień 2016) stopa bezrobocia w Polsce spadła o 1 pkt. proc. Zdaniem Komisji Europejskiej, spadek nastąpi także w obecnym i przyszłym roku. Prognoza dla naszego kraju na rok 2017 to 5,6 proc., a w 2018 roku ma zejść poniżej 5 proc. - do 4,7 proc. Rekordowo niskie bezrobocie przełoży się na wzrost wynagrodzeń.

 

Polska ma się cały czas znajdować znacznie poniżej unijnej średniej, która będzie również spadać, ale w zdecydowanie słabszym tempie. Odpowiednio do 8,1 w 2017 roku i 7,8 proc. w roku kolejnym.

 

Dalszą obniżkę stopy bezrobocia prognozują także inne instytucje. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, przy spełnieniu odpowiednich warunków, może się ono obniżyć w 2017 do poziomu 7,2 proc. Służyć temu mają m.in. programy Aktywizacja i Integracja, partnerstwo publiczno-prywatne urzędów pracy z agencjami zatrudnienia niosące pomoc długotrwale bezrobotnym czy Krajowy Fundusz Szkoleniowy, pomagający firmom inwestować w rozwój kwalifikacji swoich pracowników.

 

- Warunkiem poprawy sytuacji na rynku pracy jest także wzrost gospodarczy powiązany z nowymi inwestycjami, które w 2016 roku znacznie osłabły. Wspieranie inwestycji poprzez rozwiązania gospodarcze, ale także działania na rynku pracy musi być priorytetem jeśli chcemy utrzymać pozytywne trendy – komentuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

 

Metodologia

 

Wyjaśniamy, skąd bierze się różnica w prognozach Komisji Europejskiej i Lewiatana dotyczących bezrobocia. KE stosuje metodologię Eurostatu, zgodnie z którą bezrobotni to tylko te osoby, które szukają pracy co najmniej 4 tygodnie i są gotowe ją podjąć w ciągu najbliższych 2 tygodni. Z kolei Lewiatan opiera się na metodologii GUS i jako bezrobotnych zalicza wszystkich zarejestrowanych w urzędach pracy.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.