Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Delegacja - jak rozliczyć czas pracy?

Delegacja - jak rozliczyć czas pracy?

 
Delegacja - jak rozliczyć czas pracy?

Co do zasady czas podróży służbowej rozumianej jako przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego nie stanowi czasu pracy pracownika. Jednak podczas podróży służbowej do czasu pracy zaliczymy czas faktycznego wykonywania zadań służbowych oraz czas podróży służbowej przypadający w godzinach pokrywających się z harmonogramem pracy danego pracownika.


Co zaliczyć do czasu pracy?


Przypomnijmy, że przez delegację rozumie się wykonywanie określonych przez pracodawcę zadań poza miejscowością stanowiącą siedzibę pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, w terminie i w miejscu wskazanym w poleceniu wyjazdu służbowego. Rozliczając czas pracy w trakcie delegacji musimy pamiętać o następujących zasadach:

 

  • czas podróży służbowej, w którym pracownik rzeczywiście wykonywał pracę należy zaliczyć do czasu pracy;
  • czas podróży służbowej, który pokrywa się z godzinami pracy pracownika wynikającymi z grafiku należy zaliczyć do czasu pracy. 

 

Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, zatem nie wliczamy go do czasu pracy. Natomiast w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy, zaś w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają znaczenie o tyle, ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.


Przykład1
Pracodawca wysłał pracownika w delegację w godzinach od 6 do 18. Pracownik ten zgodnie z harmonogramem pracy wykonuje zadania służbowe od 7 do 15. Podczas podróży służbowej faktycznie świadczył pracę od 12 do 16. Zatem te cztery godziny zaliczymy do czasu pracy, a także godziny podróży służbowej kiedy nie świadczył pracy, ale pokrywają się z jego grafikiem czyli od 7 do 12. Natomiast czas podróży służbowej od 6 do 7 oraz od 16 do 18 nie będzie wliczony do czasu pracy.


Delegacja a nadgodziny


Należy zwrócić uwagę, że przy delegacji mogą pojawić się nadgodziny. Nastąpi to wtedy kiedy godziny pracy podczas podróży służbowej będą wykraczały poza godziny pracy wynikające z grafiku. Wróćmy do naszego przykładu.


Przykład 2
Pracownik zgodnie z grafikiem pracuje od 7 do 15. W czasie delegacji świadczył pracę od 12 do 16. Zatem godzinę dłużej niż wynika to z jego harmonogramu pracy ,co jest równoznaczne z pracą w godzinach nadliczbowych. Za tą dodatkową godzinę pracownikowi będzie należało się wynagrodzenie za nadgodziny lub rekompensata w postaci czasu wolnego.

 

Delegacja a nocny, dobowy i tygodniowy odpoczynek


Co więcej, podróż służbowa nie może przekreślać czasu odpoczynku nocnego tj. co najmniej 8 godzin oraz dobowego tj. co najmniej 11 godzin. Oznacza to, że jeśli pracownik zakończy odbywanie podróży służbowej tak, że nie będzie w stanie skorzystać z 8 godzinnego odpoczynku nocnego, będzie miał prawo do czasu wolnego w wymiarze dopełniającym te 8 godzin. Co więcej, podróż służbowa nie może naruszać prawa pracownika do dobowego 11 godzinnego odpoczynku. Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy we wspomnianym wyżej wyroku, wskazując, że naruszenie norm dobowego czy tygodniowego odpoczynku obliguje pracodawcę do udzielenia pracownikowi równoważnego okresu odpoczynku. Zatem jeśli pracownik z naszego przykładu wróciłby z podróży służbowej o godzinie 21, mógłby stawić się do pracy na godzinę 8, a nie 7 jak to wynika z grafiku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.