Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Etatowiec lub freelancer – ścieżka kariery programisty

Etatowiec lub freelancer – ścieżka kariery programisty

 
Etatowiec lub freelancer – ścieżka kariery programisty

Sektor IT to ciekawe projekty, międzynarodowe środowisko pracy oraz bardzo atrakcyjne zarobki. Karierę w tej branży można budować na dwa podstawowe sposoby – na etacie lub jako freelancer.

 

Ścieżka kariery programisty

 

Minęły czasy, gdy możliwa była tylko pierwsza z tych opcji. Jeszcze kilkanaście lat temu celem większości pracowników było budowanie kariery w jednej firmie – najlepiej dużej, o międzynarodowym zasięgu i będącej znanym brandem. Obecnie można zaobserwować inną tendencję. Liczni specjaliści nie stawiają już na pracę etatową, gdyż w ich przekonaniu ogranicza to możliwości szybkiego rozwoju i hamuje ścieżkę kariery w IT.

 

– Wielu specjalistom IT zależy na tym, by pracować z najnowszymi wersjami technologii. Dążą do tego, by jak najwięcej się uczyć i mieć swobodę co do sposobu świadczenia pracy. Takie osoby decydują się na odejście z pracy na etacie także ze względu na elastyczność zatrudnienia. Freelancerowi nikt nie wyznacza, ile, kiedy i gdzie ma pracować – wyjaśnia Joanna Uklejska, Resource Project Manager w CONNECTIS_.

 

Kariera programisty – zarobki

 

Bez względu na formę współpracy specjaliści IT są cenieni na obecnym rynku i nie mają problemu ze zdobyciem dobrej pracy czy ciekawych projektów do samodzielnej realizacji. Decyzję o wyborze zatrudnienia na etat czy kariery „wolnego strzelca” podejmują na podstawie analizy poszczególnych ofert i wyboru lepszej opcji dla siebie. Obie formy zatrudnienia mają swoje zalety.

 

– Najbardziej opłacalną pod względem finansowym formą współpracy dla specjalistów IT jest właśnie współpraca z firmami w ramach tzw. B2B. Zatrudnieni na etacie cenią zaś sobie stabilność zatrudnienia i stałą pensję – dodaje Joanna Uklejska.

 

Kręta ścieżka kariery informatyka

 

W Polsce wielu specjalistów w zakresie IT w dalszym ciągu pracuje na podstawie umowy o pracę w jednej wybranej firmie. – Ponadto specjaliści IT często łączą pracę na etacie z dodatkowymi zleceniami. Oczywiście nie mogą one kolidować z interesem firmy lub negatywnie wpływać na efektywność danej osoby w godzinach pracy – zauważa Joanna Uklejska.

 

Ponadto niektóre firmy umożliwiają specjalistom IT prowadzenie pobocznej działalności zarobkowej, na przykład łączenie etatu z zewnętrznymi zleceniami. Pozwala to na budowanie własnej marki. Jenak nie wszyscy mają taką możliwość. Pracodawcy niekiedy zabezpieczają się, zawierając w umowach zakazy konkurencji, które ograniczają takie możliwości lub wręcz ich zakazują.

 

Freelancer… na etacie

 

Praca jako freelancer w branży IT może przybrać różne formy. Jednym ze sposobów jest nawiązanie współpracy z firmą outsourcingową, organizującą projekty, w które freelancer może się zaangażować. Jak wygląda praca w takim systemie?

– Dana osoba jest angażowana w podobnym trybie pracy jak pracownik na etacie. Różni się to zasadami rozliczania, ale obowiązki mogą być zbliżone. Z pewnością jest to bardziej stabilna forma zatrudnienia niż tradycyjny freelancing – mówi Joanna Uklejska z CONNECTIS_.

 

Przy tego typu działalności specjalista niejako zwolniony jest z szeregu działań organizacyjnych, np. z poszukiwania zleceń czy kontaktów z klientami. Może skoncentrować się na stricte merytorycznych zadaniach. W przypadku tradycyjnego freelancingu wygląda to zupełnie inaczej.

 

– Takie osoby prowadzą swoją działalność, samodzielnie szukają zleceń, współpracują z różnymi firmami. Nie pracują w sztywnych ramach czasowych, a co za tym idzie – nie mają stałego źródła dochodu. Są wolnymi strzelcami w pełnym tego słowa znaczeniu – podsumowuje ekspertka z CONNECTIS_.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.