Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

 
Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Marka kobiety w biznesie

 

W Polsce rośnie w siłę grupa odnoszących sukcesy kobiet działających w biznesie. Coraz więcej pań znajduje się na topowych miejscach w rankingach przedsiębiorców, wzrasta również liczba kobiet w radach zarządczych dużych przedsiębiorstw. Specjalistki szturmem zajmują branże tradycyjnie przypisywane mężczyznom, np. technologiczną czy finansową.

 

Wpływ na te pozytywne zmiany ma wiele czynników, między innymi to, że panie są coraz lepiej wykształcone i nastawione na poszerzanie swoich kompetencji. Pokazują to między innymi badania GUS-u i Eurostatu. Zgodnie ze wspólnym raportem tych instytucji „Życie kobiet i mężczyzn w Europie 2018” w Unii Europejskiej 33,4% kobiet osiągnęło wykształcenie wyższe (uzyskując tytuł co najmniej licencjata). Dla porównania, dyplom uczelni wyższej uzyskało w tym samym okresie 29,5% panów.

 

Rola kobiety w biznesie

 

Kobieta na kierowniczym stanowisku? Jak najbardziej. Choć dyrektorzy i przełożeni powinni zdobywać stanowiska z uwagi na umiejętności i kwalifikacje, niestety płeć wciąż może wpływać na decyzje zarządu dotyczące awansów, hamując kariery kobiet. Pokazuje to przywołany raport dotyczący sytuacji pracownic w Unii Europejskiej. W żadnym kraju członkowskim panie nie stanowiły ponad połowy kadry kierowniczej.

 

Warto zauważyć jednak, że Polska (podobnie jak Łotwa i Słowenia) znajduje się w czołówce krajów o najwyższym odsetku kobiet na kierowniczych stanowiskach – w Polsce stanowią 41% kadry zarządzającej.

 

Kobiety w polskim biznesie – zarobki

 

Ponadto w Polsce poziom zatrudnienia kobiet i mężczyzn jest na mniej więcej tym samym poziomie. Wiele pań z powodzeniem rozwija karierę. Mimo to poziom wynagrodzenia wciąż nie jest równy – wbrew temu, że przed dyskryminacją chroni Konstytucja i Kodeks pracy. Nierówności w zarobkach widać szczególnie wyraźnie na wysokich stanowiskach.

 

Choć luka płacowa ogólnie między paniami i panami wynosi u nas 7,2%, co jest stosunkowo dobrym wynikiem na tle innych państw europejskich, szczegółowe statystyki pokazują, że odnoszące sukcesy zawodowe panie pracują na znacznie gorszych warunkach niż ich koledzy. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy 2018” w grupie „Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy” wynagrodzenie kobiet jest niższe od wynagrodzenia mężczyzn aż o 26%. Jest to największa przepaść wśród wszystkich branych pod uwagę grup zawodowych.

 

Co wpływa na trudniejszą sytuację kobiet na kierowniczych i wysokich stanowiskach? Wizerunek kształtują przede wszystkim stereotypy wynikające z wieloletniego promowania pewnych postaw i ról społecznych, a także warunków ekonomicznych czy rozwiązań prawnych stosowanych w naszym kraju.Choć obecnie odchodzi się od tzw. tradycyjnego podziału, zgodnie z którym płci żeńskiej przypisuje się np. mniejsze ambicje zawodowe czy ograniczanie zainteresowań do pewnych dziedzin, wiele na tym polu jest jeszcze do zrobienia. W promowaniu kobiet w biznesie pomagają kobiece fundacje i organizacje pozarządowe. Dzięki nim coraz więcej pań uświadamia sobie nie tylko swoje możliwości, ale również walczy o wyższe zarobki, lepsze warunki zatrudnienia i awans.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...
  • Ginekolog - Endokrynolog

    Centrum Medyczne Zdrowie   Warszawa, ul. Kleszczowa 26B    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zatrudnimy lekarza/lekarkę z doświadczeniem i certyfikatem na wykonywanie badań USG.
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Wsparcie techniczne dla agencji sprzedaży i biur własnych; Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów operacyjnych; Prowadzenie korespondencji mailowej dotyczącej zapytań produktowych z agentami turystycznymi i biurami własnymi;
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Kontakt mailowy z agencjami sprzedaży; Kalkulacje i wyliczenia zmian w nowych oraz już założonych rezerwacjach; Odpowiadanie na wątpliwości z nimi związane; Współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.