Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

 
Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Umowa o pracę jest bardzo pożądaną formą zatrudnienia przez pracowników. Daje bowiem większą stabilizację zatrudnienia, ochronę przepisami Kodeksu pracy i inne uprawnienia, które nie dotyczą osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.

 

Podpisując po raz pierwszy w życiu taką umowę, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, by być w pełni świadomym swoich praw i obowiązków.

 

Pierwsza praca – umowa o pracę, czyli jaka?

 

Przede wszystkim nie zapomnijmy, by pierwszą umowę o pracę (a także wszystkie kolejne!) dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy zawiera wszystkie elementy, które wymagane są przez przepisy prawa.

 

Powinny się w niej znaleźć informacje dotyczące pracodawcy i pracownika, określenie rodzaju umowy (na okres próbny, na zastępstwo, okresowa, bezterminowa itp.), miejsce i data rozpoczęcia pracy oraz wymiar czasu pracy – określony godzinowo lub „etatowo” (1/2, 3/4 czy pełny etat itp.). Ponadto treść umowy określa stanowisko danego pracownika i wysokość przysługującego mu wynagrodzenia.

 

Umowa o pracę jest sporządzana w formie pisemnej, a pracodawca i pracownik otrzymują po jednym egzemplarzu dla siebie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy strony zawierają ją ustnie, jednak wtedy, najpóźniej w pierwszym dniu pracy, musi ona zostać potwierdzona na piśmie.

 

Pierwsza umowa o pracę – na jaki okres?

 

Czy pierwsza umowa o pracę musi być na okres próbny? Odpowiedź brzmi nie. Pracodawcy rzeczywiście często proponują kandydatom na początek umowy na próbę. To pozwala im zweryfikować, czy pracownik sprawdzi się w firmie. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by od razu zatrudnić kandydata na przykład na podstawie umowy na czas nieokreślony.

 

Podpisując pierwszą umowę o pracę na okres próbny, a kolejny na czas określony, należy pamiętać, że trzeci kontrakt o pracę automatycznie zamienia się w umowę bezterminową.

 

Przed podjęciem pracy

 

O pewnych kwestiach osoba zatrudniona dowiaduje się z zakładowego regulaminu pracy. Opisane tam są zasady wypłaty pensji (forma, termin) czy też sposób potwierdzania obecności, np. podpisywanie listy, lub usprawiedliwiania nieobecności. Jeśli zaś w danej firmie taki dokument nie funkcjonuje, to o powyższych sprawach pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika na piśmie w ciągu 7 dni.

 

Przed rozpoczęciem pracy przyszły pracownik musi przejść obowiązkowe badania lekarskie i uzyskać orzeczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia. Drugim niezbędnym elementem jest odbycie szkolenia z zakresu BHP. Te obowiązki nie stanowią jednak obciążenia finansowego dla pracownika, gdyż koszty jednego i drugiego leżą w całości po stronie pracodawcy.

 

Pierwsza umowa o pracę a urlop

 

Otrzymanie umowy o pracę to bardzo duży plus dla każdego pracownika, gdyż stanowi ona najkorzystniejszą formę zatrudnienia na rynku. Gwarantuje bowiem dostęp do przywilejów i uprawnień zagwarantowanych w Kodeksie pracy. Jednym z nich jest urlop wypoczynkowy.

 

Z upływem każdego miesiąca pracownik uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 1/12 tego, co należy się po przepracowaniu roku. Po 12 miesiącach pracy przysługuje urlop w wymiarze 20 dni, po miesiącu będzie to więc: 1/12×20=1,66 dnia.

 

Na długość urlopu wypoczynkowego wpływ ma liczba przepracowanych lat. Po 10 latach przysługuje 26 dni urlopu. Niemniej do uwzględnianego stażu wliczają się również lata nauki w szkole według ustalonych zasad (przy czym lata nauki nie sumują się). Przykładowo, dyplom uczelni wyższej jest równoważny z 8 latami stażu pracy.

 

Pierwsza umowa o prace – wynagrodzenie

 

Wynagrodzenie musi być wypłacane pracownikom przynajmniej raz na miesiąc. Termin wypłaty jest ustalony w regulaminie, ale nie może to być później niż po upływie 10 dnia miesiąca następującego po tym, za który ma być wypłacona pensja.

 

Osoby związane stosunkiem pracy mają też gwarancję przynajmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli podlegają przepisom o płacy minimalnej. W 2019 roku wynosi ona 2250 zł brutto, a od 2020 kwota ta wzrośnie do 2600 zł brutto.

 

Stosunek pracy – ochrona czasu pracy, składki ZUS

 

Przepisy prawne nakładają ograniczenia w zakresie limitu godzin pracy w ciągu jednego dnia, tygodnia czy miesiąca. Co do zasady tygodniowy czas pracy to 40, a miesięczny 160 godzin. Istnieją również znaczne ograniczenia dotyczące godzin nadliczbowych.

 

Pracodawca ma obowiązek w ciągu 7 dni od zatrudnienia zgłosić pracownika do ubezpieczenia społecznego (zdrowotne, emerytalne, chorobowe itp.) i odprowadzać za niego niezbędne składki.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.