Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Polki na emigracji – emigracja zarobkowa kobiet

Polki na emigracji – emigracja zarobkowa kobiet

 
Polki na emigracji – emigracja zarobkowa kobiet

Praca zarobkowa za granicą kusi zarówno młodych ludzi po studiach, jak i doświadczonych pracowników. Część osób rozważa emigrację na czas określony, są też tacy, którzy myślą o stałej emigracji. Czy Polki widzą szansę lepszego życia za granicą? A może tylko chwilowo chciałyby zarobić więcej i podreperować domowy budżet?

 

Co robią Polki za granicą – jaka praca i jak ją znaleźć

 

Najwięcej perspektyw stwarza Unia Europejska ze względu na otwarty rynek pracy. W prezentacji Głównego Urzędu Statystycznego na temat szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2018/2019 czytamy, iż „W roku akademickim 2017/18 studia ukończyło 327,7 tys. osób, w tym 207,9 tys. (63,4%) kobiet”. Polki mają więc solidne podstawy, by zdobywać wymarzone stanowiska. Warto za takimi rozejrzeć się już podczas edukacji. Udział w Erasmusie, stażach w urzędach związanych z działaniem Unii Europejskiej z pewnością pozwolą rozeznać się w pracy w międzynarodowym środowisku.

 

Bardzo duże zapotrzebowanie jest także na stanowiska niewymagające posiadania dyplomu uczelni wyższej. Polki za granicą, zwłaszcza znające podstawy języka obcego, mogą podjąć pracę opiekunki – zarówno osób starszych, jak i dzieci. Bez większych trudności można też znaleźć zatrudnienie przy sprzątaniu, pracach sezonowych np. zbiorze warzyw czy owoców.

 

Okazji do podjęcia pracy za granicą warto szukać między innymi w drodze rekomendacji od osób, które mają już emigrację za sobą lub mieszkają obecnie w innym kraju. Bogatą bazą danych jest oczywiście internet. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by korzystać ze sprawdzonych źródeł – najlepiej posługiwać się wyszukiwarkami prowadzonymi przez krajowe urzędy pracy lub skorzystać z publikacji ofert w sieci europejskich ofert pracy. Niestety kobiety są narażone na działania przestępców podszywających się pod pracodawców, działających w obszarze handlu ludźmi. Oczywiście zagrożeni są także mężczyźni oraz nieletni wyjeżdżający do pracy. Dlatego bardzo ważne jest, by każdy emigrant zarobkowy dokładnie sprawdził przyszłego pracodawcę, regularnie zawiadamiał najbliższych o miejscu pobytu, pracy, przekazał kontakty do organizatorów wyjazdu itp.

 

Główne kierunki emigracji Polaków

 

Coroczny raport nt. wewnętrznej unijnej mobilności (ostatni z 2018 roku) prezentowany na portalu eures.praca.gov.pl wskazuje, iż obywatele 5 krajów – Rumunii, Portugalii, Włoch, Bułgarii i właśnie Polski stanowią ponad 50% osób mobilnych w Unii. Z kolei najczęstszymi kierunkami podróży są: Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja i Hiszpania.

 

Z kolei GUS podaje, iż w końcu 2018 roku „spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), Wielkiej Brytanii (695 tys.), Holandii (123 tys.) oraz w Irlandii (113 tys.)”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Bank Pocztowy S.A.
    dyrektor  umowa na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Mikrobiolog kliniczny, weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: ocena wartości diagnostycznej oraz posiew materiałów biologicznych pochodzenia zwierzęcego, bezpośredni kontakt z lekarzami weterynarii, ocena preparatów mikroskopowych, wykonywanie analiz mikrobiologicznych wraz z oznaczeniem lekowrażliwości.
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Wsparcie techniczne dla agencji sprzedaży i biur własnych; Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów operacyjnych; Prowadzenie korespondencji mailowej dotyczącej zapytań produktowych z agentami turystycznymi i biurami własnymi;
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Kontakt mailowy z agencjami sprzedaży; Kalkulacje i wyliczenia zmian w nowych oraz już założonych rezerwacjach; Odpowiadanie na wątpliwości z nimi związane; Współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego...
  • WOVU Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa   100,00 - 130,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Oczekujemy: doświadczenia w udzielaniu pomocy w przynajmniej jednym z obszarów: pomoc indywidualna osobom dorosłym, dzieciom i ich rodzicom, pomoc indywidualna dzieciom i ich rodzinom, pomoc w zakresie seksuologii, terapia par i małżeństw, terapia uzależnień, doświadczenia w diagnostyce...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.