Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego – jak to zrobić, warunki i zasady, wniosek

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego – jak to zrobić, warunki i zasady, wniosek

 
Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego – jak to zrobić, warunki i zasady, wniosek

Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą modyfikować zatwierdzony wcześniej termin urlopu pracownika, np. przesunąć urlop na późniejszy czas. Jest to jednak możliwe w ściśle określonych sytuacjach.

 

Przeniesienie urlopu – jak to zrobić?

 

Zatrudniony może złożyć do pracodawcy wniosek o przesunięcie urlopu.

 

W przypadku pracownika usprawiedliwieniem przesunięcia terminu urlopu muszą być „ważne przyczyny” (Kodeks pracy, art. 164.). Prawo pracy nie precyzuje jednak, o jakie powody może chodzić.

 

Jeśli np. twojemu mężowi czy żonie nie udało się dostać wolnego w tym samym terminie, możesz wnioskować o przesunięcie urlopu. Taka sytuacja zalicza się do grona ważnych powodów, które powinny stanowić podstawę do zmiany ustalonego terminu urlopu pracownika przez jego pracodawcę.

 

Jednak trzeba pamiętać, że decyzję podejmuje pracodawca. Ma prawo odmówić przesunięcia urlopu, nawet gdy podane powody są bardzo ważne dla zatrudnionego.

 

Co więcej, decyzja odmowna pracodawcy nie musi być związana nawet z negatywnymi skutkami takich zmian w planie urlopów dla pracodawcy.

 

Wniosek o przesuniecie urlopu

 

Jeśli więc chcesz przesunąć urlop, konieczny będzie wniosek. Pamiętaj, by podać na nim standardowe informacje, uwzględniane w tego typu dokumentach – imię, nazwisko, bieżącą datę i miejsce, a w przypadku większych firm również nazwę stanowiska i działu. Istotny jest też nagłówek (np. „Wniosek o przesunięcie terminu urlopu”), który pozwoli szybko zorientować się upoważnionej osobie, z jakiego typu podaniem ma do czynienia.

 

W treści głównej wniosku o przeniesienie urlopu należy podać daty rozpoczęcia i zakończenia wyznaczonego wolnego oraz zaproponować inne. Następnie trzeba odpowiednio umotywować chęć zmiany, czyli podać wspomniane istotne przyczyny, o których mowa w ustawie.

 

Nie zapomnij również o zwrocie grzecznościowym na koniec i podpisie. W niektórych firmach funkcjonują gotowe druki na takie okazje, z których można korzystać.

 

Przeniesienie urlopu – warunki i zasady

 

Decyzję w sprawie przesunięcia terminu urlopu podejmuje pracodawca, jednak w pewnych sytuacjach prawo obliguje go do zmiany terminu, w którym podwładny korzysta z wypoczynku.

 

Pracodawca ma obowiązek postąpić w ten sposób, jeśli pracownik, który miał rozpocząć urlop, jest w tym czasie nieobecny w pracy, a jego absencja jest usprawiedliwiona. Takie regulacje dotyczą w szczególności sytuacji związanych z:
• czasową niezdolnością do pracy z powodu choroby;
• powołaniem pracownika na ćwiczenia wojskowe albo przeszkolenie wojskowe (na czas do trzech miesięcy);
• przebywaniem pracownicy na urlopie macierzyńskim;
• nieobecnością wynikającą z odosobnienia związanego z przechodzoną przez pracownika chorobą zakaźną.

 

Z drugiej strony warto pamiętać, że szef ma prawo wyznaczyć podwładnemu inny termin urlopu wypoczynkowego, niż było to pierwotnie ustalone. Jest to możliwe „z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy” (Kodeks pracy, art. 164.).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Specjalista ds. Logistyki

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja procesu zarządzania zamówieniami, w tym np. tworzenie zamówień sprzedaży w ERP, potwierdzanie terminów realizacji zamówień; Organizowanie i koordynowanie wysyłek produktów (Polska, Europa) we współpracy z firmami spedycyjnymi i agencjami celnymi;...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.