Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawody przyszłości – jaki zawód wybrać?

Zawody przyszłości – jaki zawód wybrać?

 
Zawody przyszłości – jaki zawód wybrać?

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Niektóre zawody odchodzą w niebyt, na innych specjalistów powoli, ale konsekwentnie maleje popyt. W miejsce profesji, na które zanika zapotrzebowanie, pojawiają się nowe, pożądane zawody przyszłości.

 

Zawody przyszłości

 

W przypadku najbardziej przyszłościowych zawodów najczęściej mówi się o specjalistach z sektora IT. W tej grupie w najlepszej sytuacji są programiści, zarówno aplikacji webowych, jak i desktopowych. Dzięki rozwojowi rynku urządzeń mobilnych stale rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów tworzących aplikacje na te urządzenia. Na brak ofert pracy nie mogą też narzekać doświadczeni testerzy oprogramowania, a także twórcy i testerzy gier komputerowych.


Automatyzacja i robotyzacja poszczególnych sektorów gospodarki będzie wymagała specjalistów projektujących i obsługujących nowe maszyny. Obecnie trudno jest do końca przewidzieć, jakie dokładnie zawody będą potrzebne za 10 czy 15 lat, jednak inwestycja w te właśnie kierunki może owocować licznymi ofertami pracy w przyszłości.
Rosnąca popularność serwisów internetowych, portali branżowych, blogosfery czy mediów społecznościowych nie pozostaje bez znaczenia w kontekście rynku pracy. Dzięki sieci panuje zapotrzebowanie na przedstawicieli profesji takich jak grafika komputerowa, content management.


Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości

 

Ważnymi sektorami stają się obecnie ochrona środowiska, ekologia, odnawialne źródła energii. U progu zmian klimatycznych, ich negatywnych konsekwencji dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa, konieczni będą specjaliści, którzy wypracują procedury zminimalizowania niszczących skutków działalności człowieka i wdrożą nowe rozwiązania pozwalające przywrócić ekologiczną równowagę.


Nieustannie panuje zapotrzebowanie na personel medyczny. Nie tylko na lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów konkretnych dziedzin, ale także na personel sprawujący opiekę nad chorymi, osobami starszymi, na fizjoterapeutów, pielęgniarki.

 

Jeśli zastanawiamy się, jaki zawód wybrać, najlepiej zainwestować w branże, w których trudno będzie działalność człowieka zastąpić zautomatyzowaną produkcją. Kierunki przyszłości to też takie, gdzie duże znaczenie ma kreatywność, abstrakcyjne myślenie, zdolności manualne. Jednak bardzo ważne jest oczywiście to, by kierować się własnymi zainteresowaniami i predyspozycjami.

 

Zawody przyszłości – lista

 

Nie można dokładnie przewidzieć, które z tych zawodów będą najbardziej dochodowe, ale przyszłościowe zawody, w które warto zainwestować, i które powinny gwarantować miejsce pracy, to np.:
- biotechnolog,
- logistyk,
- programista,
- tester,
- inżynier (budownictwa, środowiska),
- rehabilitant,
- fizjoterapeuta,
- grafik komputerowy,
- lekarz.

 

Warto też przemyśleć zawody związane z finansami, nieruchomościami czy stanowiska związane z ochroną danych osobowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.