Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zatrudnienie w przemyśle – rośnie czy maleje?

Zatrudnienie w przemyśle – rośnie czy maleje?

 
Zatrudnienie w przemyśle – rośnie czy maleje?

Kondycja przemysłu, jednego z trzech głównych filarów gospodarki narodowej podlega nieustannym zmianom. To, co dzieje się w kraju, wpływa na wizerunek państwa na arenie międzynarodowej. Jak wygląda zatrudnienie w przemyśle w Polsce? Jakie przejawia tendencje na przestrzeni lat?

 

Zatrudnienie w przemyśle – raport NBP

 

W I kwartale 2017 roku na rynku pracy utrzymała się wzrostowa tendencja, jeśli chodzi o popyt na pracę i liczbę pracujących – wynika z opracowanego przez Narodowy Bank Polski „Kwartalnego raportu o rynku pracy w I kw. 2017 r.” – ostatnim z opublikowanych na stronie instytucji (począwszy od 2011 roku).


Zapotrzebowanie na pracowników wyrażały zwłaszcza podmioty z sektora przemysłowego – tam liczba pracujących wzrastała szybciej niż w usługach. W ciągu roku zwiększyła się o ponad 150 tys. (sektor przemysłowy BAEL łączy przetwórstwo przemysłowe, górnictwo, zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę oraz budownictwo).

 

Zatrudnienie w przemyśle – GUS

 

W celu oceny zatrudnienia w przemyśle warto jeszcze przyjrzeć się publikacji Głównego Urzędu Statystycznego „Nakłady i wyniki przemysłu w 2018 r”.

W raporcie przemysł podzielony został na 4 sekcje:
- górnictwo i wydobywanie,
- przetwórstwo przemysłowe,
- wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę,
- dostawę wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywację.


Wzrost zatrudnienia analizowano w przedsiębiorstwach o większej niż 9 liczbie pracujących. W 2018 roku przeciętne zatrudnienie w przemyśle przyjęło wartość 2719,0 tysiąca osób.


W ramach poszczególnych grup zatrudnienie kształtowało się następująco: „zwiększenie przeciętnego zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym – o 2,9% oraz w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji – o 2,4%. W górnictwie i wydobywaniu odnotowano niewielki wzrost przeciętnego zatrudnienia – o 0,1%. Utrzymał się natomiast spadek przeciętnego zatrudnienia w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 0,3% (przed rokiem o 1,3%)”.

 

Zatrudnienie w przemyśle, usługach i rolnictwie

 

„Informacje o rynku pracy w drugim kwartale 2019 r.” prezentujące dane wstępne, wskazują, że różnica w popycie na pracę między trzema sektorami narodowej gospodarki cały czas kształtuje się na podobnym poziomie. Drugi kwartał 2017, 2018 i 2019 to w rolnictwie wielkości rzędu 1400 – 1700 tysięcy, w przemyśle w okolicach 5100 – 5200 tysięcy, a w usługach między 9400 – 9700 tysięcy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.