Praca.pl Poradniki Studenci
Będzie wsparcie dla najlepszych studentów?

Będzie wsparcie dla najlepszych studentów?

 
Będzie wsparcie dla najlepszych studentów?

Sejm pracuje na rozwiązaniami, które umożliwią polskim studentom kształcącym się na najlepszych zagranicznych uczelniach skorzystanie z pomocy finansowej ze strony państwa. W ciągu 10 lat rządzący chcą przeznaczyć na ten cel 336 mln zł.


Omawiany projekt nowelizacji zawiera propozycje zmian w dwóch ustawach: Prawo o szkolnictwie wyższym oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma to umożliwić powstanie specjalnego rządowego programu pomocy finansowej dla studiujących za granicą.


Jak czytamy w uzasadnieniu, nowe rozwiązania mają na celu „stworzenie podstawy prawnej umożliwiającej finansowanie z budżetu państwa rządowego programu umożliwiającego wspieranie wybitnych studentów w podejmowaniu studiów magisterskich w najlepszych uczelniach na świecie.”


W razie wejścia w życie, program zostanie więc skierowany tylko do najzdolniejszych osób, które wyróżniały się wcześniej wynikami w nauce. Nie każde studia zagraniczne będą też dawać prawo do uzyskania dofinansowania. Otrzymać je będą mogli jedynie studiujący na najlepszych uczelniach, uwzględnionych w światowych rankingach.
Twórcy projektu chcą, by wybitne jednostki, także te pochodzące z rodzin o gorszej sytuacji materialnej, mogły rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w międzynarodowym środowisku. Obecnie wiele osób rezygnuje z tego pomysłu właśnie z powodów finansowych.


Program ma funkcjonować przez 10 lat. Pochłonie w sumie 336 mln zł, a wedle szacunków ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego może wziąć w nim udział ok. 700 studentów. Otrzymane  przez nich świadczenia mają być zwolnione z podatku.


Uzasadnienie projektu określa też wymogi, które muszą spełnić studenci, aby nie zostać zobligowanymi do zwrotu pomocy. Rozwiązania są dwa: zrobić w Polsce doktorat albo „w ciągu 10 lat od zakończenia nauki za granicą odprowadzać w naszym kraju składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez łączny okres 5 lat”.

 

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w sejmie 19 marca. Zgodną decyzją wszystkich klubów, został on następnie skierowany do prac w sejmowej komisji ds. edukacji, nauki i młodzieży.


Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Staż w dziale Spedycji Całopojazdowej

    GEFCO Polska   Plewiska    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    2 godz.
    Zadania: Monitoringu statusu przesyłek; Wprowadzaniu danych do systemu, Prowadzeniu ewidencji zleceń; Kompletowaniu dokumentów transportowych, Kontakcie ze zleceniodawcami; Przygotowywaniu raportów i zestawień;
  • Stażysta / Stażystka w Wydziale Metrologii i Zarządzania Wyposażeniem Pomiarowo-Badawczym

    Urząd Dozoru Technicznego   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    3 godz.
    Kluczowe obowiązki: Wykonywanie pod nadzorem wzorcowań, sprawdzeń i napraw urządzeń pomiarowych. Przygotowywanie i pakowanie urządzeń pomiarowymi do wysyłki. Odbiór przesyłek z urządzeniami pomiarowymi (sprawdzanie kompletności). Obsługa dedykowanego programu do nadzoru nad...
  • Płatny Staż w dziale Administracji

    Knauf Interfer Aluminium sp. z o.o.   Opole    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Pomoc w bieżących sprawach administracyjnych; Pomoc w sporządzaniu pism; Obsługa sekretariatu; Współpraca z działami wewnętrznymi firmy.
  • Staż w biurze produktów skarbowych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    8 godz.
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w projektach dotyczących rozwoju produktów skarbowych (tj. Fx Forward, FX opcja, IRS, FRA, commodity, obligacje), wspierasz tworzenie i rozwijanie narzędzi wykorzystywanych do kontroli lub raportowania transakcji na produktach skarbowych, bierzesz...
  • Staż w Dziale Marketingu

    VRG S.A.   Kraków    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    24 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: badanie trendów w branży odzieżowej, monitorowanie działań konkurencji, zbieranie danych o zachowaniach i preferencjach klientów, asystowanie przy planowaniu i realizacji kampanii promocyjnych, w tym promocji w sklepach stacjonarnych oraz online, pomoc w...
  • Stażysta w Dziale Kontroli Jakości i Stanów Magazynowych (płatny staż)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 dni
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Śledzenia przepływu stanów magazynowych; Odnajdywania i wyjaśniania niezgodności; Analizy danych i tworzenia raportów w Ms Excel; Procedur kontroli przepływu stanów magazynowych i jakości; Kogo...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.