Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Zmiana pracy - co z urlopem?

Zmiana pracy - co z urlopem?

 
Zmiana pracy - co z urlopem?

Zmiana miejsca zatrudnienia, niezależnie od przyczyny takiej decyzji, argumentów za zmianą pracy, czy stażu pracy, budzi wiele pytań. W tym artykule skoncentrujemy się na tych, związanych z przysługującym każdemu etatowcowi prawem do dni wolnych. Czy możliwe jest przeniesienie urlopu do nowego pracodawcy? Czy zmiana pracy oznacza konieczność rezygnacji z wolnego do końca roku? I jak wyliczyć ekwiwalent za urlop?

 

Wyliczenie urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do czasu pracy

 

Co do zasady zmiana miejsca pracy oznacza konieczność wykorzystania urlopu proporcjonalnie do przepracowanego okresu odpowiednio w dotychczasowej, a następnie nowej firmie. Przeniesienie urlopu do innego pracodawcy jest zatem niemożliwe. Za przepracowane miesiące u dotychczasowego pracodawcy wykorzystujemy urlop lub, jeśli nie będzie takiej możliwości, pobieramy za te dni ekwiwalent.

 

Dopuszczalną pod pewnymi warunkami praktyką jest z kolei przeniesienie urlopu wypoczynkowego na nową umowę. Jest ono możliwe jednak tylko wtedy, gdy kolejną umowę podpisuje się z tym samym pracodawcą i ma to miejsce bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowego stosunku pracy, bez choćby dnia przerwy. Co więcej, zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą się na to zgodzić.

 

Jak wyliczyć urlop po zmianie pracy? Sprawdźmy na przykładzie.


Anna Kowalska zmienia pracę z dniem 1 czerwca 2020. Zatem u aktualnego pracodawcy będzie zatrudniona do 31 maja 2020 i tu wykorzystała urlop za pięć miesięcy. Wymiar urlopu Anny to 26 dni, do tej pory zaś pobrała 3 dni urlopu, zatem u aktualnego pracodawcy będzie mogła wykorzystać jeszcze 8 dni urlopu.

 

Dlaczego właśnie tyle? Obliczamy:

2,16 (dnia) x 5 (miesięcy) = 10,8 (dnia)

2,16 uzyskujemy po podzieleniu wszystkich 26 dni urlopowych na liczbę wszystkich miesięcy w roku.

 

Urlop zaokrąglamy do pełnego dnia i uzyskujemy 11 dni, następnie odejmujemy 3 już wykorzystane dni, co daje nam 8 dni urlopu. U nowego pracodawcy Annie będzie więc przysługiwać 15 dni urlopu (7x2,16=15), jeśli będzie pracować do końca roku kalendarzowego. W przeciwnym razie ponownie należy obliczyć urlop proporcjonalnie do przepracowanego okresu.


Co w sytuacji, kiedy ktoś uznał, że czas na zmiany, ale zdążył już wykorzystać u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z przepracowanego okresu? Wtedy w nowej firmie wykorzysta urlop w wymiarze odpowiednio niższym. Trzeba przy tym pamiętać, że łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Zobrazujmy to kolejnym przykładem:


Ponownie – Anna zmienia pracę 1 czerwca 2020 r., tym razem jednak wykorzystała 13 dni urlopu, zatem wykorzystała 2 dni więcej, niż wynika to z wymiaru obliczonego na podstawie przepracowanego okresu. Za 5 przepracowanych miesięcy przysługuje jej 11 dni urlopu, zatem w nowej pracy pozostanie jej do wykorzystania nie 15, a 13 dni wolnych.

 

Ekwiwalent za urlop: jak wyliczyć?

 

Przypomnijmy, że zasadą jest wykorzystanie urlopu w naturze, czyli faktyczne skorzystanie z dni wolnych. Natomiast w przypadku niewykorzystania ich w całości lub w części z powodu wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje ekwiwalent za urlop.

 

Załóżmy, że Anna, która zmieniła pracodawcę z dniem 1 czerwca, skupiła się na bieżących obowiązkach i po pracy planowała ścieżkę kariery, nie myśląc o wypoczynku. Z przysługujących jej u aktualnego pracodawcy 11 dni urlopu wykorzystała jedynie 3. W porozumieniu z pracodawcą nie skorzystała z prawa do pozostałych dni wolnych, zatem po rozwiązaniu umowy o pracę, aktualny pracodawca wypłaci jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wymiarze 8 dni urlopu. U nowego pracodawcy Anna będzie mogła skorzystać z 15 dni urlopu.

Ekwiwalent ustala się na podstawie wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym nabycie prawa do ekwiwalentu. Jeżeli pracodawca go nie wypłaci, a nie umożliwił odebrania dni wolnych w naturze, możemy dochodzić swoich praw przed sądem pracy w terminie 3 lat od dnia rozwiązania umowy o pracę. Po upływie 3 lat nasze prawo do ekwiwalentu ulegnie przedawnieniu. Warto zatem znać swoje prawa wynikające ze zmiany pracodawcy, wiedzieć, co powinna zawierać umowa o pracę, kiedy należy się upomnieć o ekwiwalent za urlop, a kiedy o odbiór dni wolnych.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.