Najnowsze oferty pracy

  • Programista aplikacji internetowych Angular

    Mergesoft sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: opracowywanie i implementacja logiki biznesowych aplikacji internetowych w zakresie odbierania i prezentowania danych oraz obsługi formularzy wprowadzania i edycji danych, implementacja wizualnych elementów aplikacji internetowych, tworzenie interaktywnych elementów...
Zobacz więcej ofert pracy

Senior Front-end Developer

Grafton Recruitment
Gliwice
praca stacjonarna
2698 dni temu
Grafton Recruitment, firma założona w 1982 roku w Irlandii, to wiodąca agencja rekrutacyjna z ponad 30 letnim doświadczeniem. Grafton Recruitment jest jedną z największych niezależnych firm rekrutacyjnych w Europie, wyspecjalizowaną w rekrutacji profesjonalistów średniego i wyższego szczebla we wszystkich sektorach. Gwarancją wysokiej jakości naszych usług jest posiadany certyfikat ISO 9001.

Agencja zatrudnienia (nr licencji 812)
Job location: Gliwice
Nr ref.: 7-10-41090/PC
For our Client - Vattenfall IT Services Company - we are looking for candidate who will join company's programming center in Gliwice (or Katowice) as an Senior Front-end Developer.

The role will be dedicated to brand new project focused on development of B2B platform.

Duties:
  • Development and maintenance of front-end layer with AngularJS
  • Development and tests across multiple browsers, platforms, and devices, including smartphones and tablets
  • Close cooperation within International Team and other multi-cultural teams in organization
  • Delivery to internal customers (main locations: The Netherlands, Germany and Sweden)
  • Contributing to the team development standards
Requirements:
  • Profound knowledge and practical experience with AngularJS and creation of Single-page applications
  • Solid HTML, Javascript and CSS skills to contemporary standards
  • Good knowledge of tooling and debug methods for producing and deploying robust, multi-channel front end code
  • Experience in responsive web design
  • Experience in browser compatibility design and testing
  • Experience with REST based architecture
  • Knowledge of version control systems e.g. GIT
  • Familiarity with continuous integration solutions (e.g. Bamboo, Jenkins)
  • Experience in working cross-location, cross-country
  • Practical experience in Agile
  • Fluent written and spoken English
Benefits:
  • Employment contract
  • Working for one of the biggest companies present in European Energy Market
  • Working in an international team focused on reaching goals, growth and development
  • Excellent work atmosphere
  • Professional development
  • Rich benefit package (e.g. private healthcare & multisport card)
Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami. Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie aplikacji za pomocą przycisku pod ogłoszeniem: "APLIKUJ TERAZ".