Zobacz więcej ofert pracy

Konsultant

Główny Urząd Statystyczny w Warszawie
Warszawa
praca stacjonarna
2534 dni temu
Konsultant
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 10563

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań
- Praca administracyjno-biurowa.

Miejsce i otoczenie organizacyjno-techniczne stanowiska pracy
- Budynek Głównego Urzędu Statystycznego jest częściowo dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście główne do budynku jak również wejście od strony Centralnej Biblioteki Statystycznej jest dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, brak progów utrudniających wjazd wózkiem, schody w holu głównym są wyposażone w ruchome platformy do transportu wózka, wewnątrz budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych. Windy wyposażone są w informację głosową oraz oznakowanie dla osób niewidomych, natomiast nie są dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w zakresie usytuowania poręczy i tablicy przyzywowej. W budynku znajduje się 5 toalet przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych - jedna na poziomie parteru przy kiosku w holu głównym, po jednej na piętrze 1, 3, 5 w bloku A jedna na piętrze 6 w bloku B.
- Praca przy komputerze.

Zakres zadań

  • administrowanie i nadzorowanie nad prawidłowym funkcjonowaniem w zakresie dostępu do chronionego obszaru osób i pojazdów posiadających odpowiednie uprawnienia: Systemu Kontroli Dostępu (SKD) w celu zabezpieczenia dostępu do budynku,
  • kontrola zgodności funkcjonowania i przestrzegania zasad przetwarzania informacji niejawnych w systemie informatycznym z wymaganiami zawartymi w dokumentach Szczególne Wymagania Bezpieczeństwa i Procedury Bezpiecznej Eksploatacji GUS w celu przestrzegania i dokumentowania zasad bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych,
  • zapewnienie stosowania przepisów ustaw krajowych w zakresie ochrony fizycznej osób i mienia, w tym prowadzenie nadzoru i kontroli stosowania środków bezpieczeństwa fizycznego adekwatnych do poziomu zagrożeń. Zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem osób w strefach ochronnych /strefa administracyjna i strefa bezpieczeństwa GUS/ w celu uzyskania wymaganego poziomu ochrony przy zastosowaniu środków bezpieczeństwa fizycznego,
  • wdrażanie zasad zapewniających bezpieczeństwo teleinformatyczne systemu, w tym współprowadzenie szkoleń dla osób przetwarzających informacje niejawne oraz zapewnienie terminu ważności certyfikatów wydawanych przez Jednostkę Certyfikującą Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DBTI ABW) w celu wyeliminowania lub redukcji do akceptowalnego poziomu wszystkich potencjalnych zagrożeń przetwarzania informacji niejawnych w systemach informatycznych oraz zapewnienie certyfikowanej ochrony elektromagnetycznej dla wydzielonej strefy chronionej oraz sprzętu i oprogramowania, niezbędnych przy jego eksploatacji,
  • przygotowanie i przeprowadzenie procedur przetargowych w obszarze bezpieczeństwa osób i mienia w GUS: Systemu Kontroli Dostępu oraz świadczenie usługi ochrony fizycznej w celu utrzymania ciągłości działania i zabezpieczenia mienia przed kradzieżą, włamaniem i dewastacją,
  • udział w procesie analizy i zarządzania ryzykiem występującym w System Zarządzania Ryzykiem w GUS oraz w systemach teleinformatycznych służących przetwarzaniu informacji niejawnych w celu zidentyfikowania zagrożeń występowania ryzyka,
  • udział w komisyjnej kontroli dokumentów niejawnych w kancelarii tajnej GUS w celu sprawdzenia i oceny stanu przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
  • specjalistyczne szkolenie dla inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego prowadzone przez ABW,
  • poświadczenie bezpieczeństwa do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „tajne”,
  • znajomość ustawy o ochronie informacji niejawnych,
  • znajomość ustawy o statystyce publicznej,
  • znajomość ustawy o służbie cywilnej,
  • znajomość ustawy o ochronie osób i mienia,
  • wiedza o zagrożeniach dot. systemów i sieci, w których przetwarzane są Informacje Niejawne,
  • znajomość stosowania rozwiązań organizacyjnych i technicznych podnoszących poziom bezpieczeństwa systemów przetwarzających Informacje Niejawne,
  • umiejętność obsługi komputera (MS Office),
  • wykorzystywanie wiedzy i doskonalenie zawodowe,
  • rzetelność,
  • organizacja pracy i orientacja na osiąganie celów,
  • komunikacja interpersonalna,
  • komunikacja pisemna,
  • współpraca,
  • orientacja na klienta/interesanta,
  • radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych,
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • szkolenia w aspekcie bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz w aspekcie systemów kontroli dostępu,
  • specjalistyczne szkolenie dla administratorów i inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz administratorów systemów prowadzone przez ABW,
  • szkolenia z normy ISO/IEC 27001,
  • znajomość najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa teleinformatycznego – normy ISO/IEC 27001,
  • wiedza o zagrożeniach dot. systemów i sieci, w których przetwarzane są informacje niejawne,
  • znajomość rozwiązań organizacyjnych i technicznych podnoszących poziom bezpieczeństwa fizycznego adekwatnych do poziomu zagrożeń.