Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców

 
Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Praca cudzoziemców w Polsce nie jest zjawiskiem nowym. Jednak w ostatnich latach, w związku ze znaczącym spadkiem bezrobocia oraz jednoczesnym napływem cudzoziemców (głównie zza wschodniej granicy) liczba obywateli obcych państw zatrudnianych przez polskie firmy wzrasta. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zatrudnieniem cudzoziemca, jednak nie ma pewności, jak wygląda procedura nawiązania współpracy. Sprawdźmy to.

 

Praca cudzoziemców w Polsce

 

Zgodnie z raportem GUS liczba cudzoziemców w wieku powyżej 18 lat przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej już pod koniec 2016 roku wyniosła 743,7 tys. osób i systematycznie rośnie. Wśród przybyszów z innych krajów przeważają mężczyźni. W zdecydowanej większości są to Ukraińcy (według danych z 2016 roku – 61, 2%). Cudzoziemcy w Polsce pracują głównie na stanowiskach związanych z administracją, przetwórstwem przemysłowym, budownictwem, rolnictwem, handlem hurtowym i detalicznym. Nieco mniej osób zajmuje się transportem i działalnością związaną z usługami gastronomicznymi.

 

Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców

 

Wszelkie informacje potrzebne do zatrudnienia cudzoziemców w Polsce zostały ujęte w ustawie o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 r., kilkukrotnie nowelizowanej (ostatnio 27 kwietnia 2019 r.). Oprócz zagadnień związanych z pracą cudzoziemców na terytorium RP, w dokumencie znajdziemy także opis praw imigrantów w Polsce.

 

Z ustawy wynika, że na takich samych zasadach jak Polaków można zatrudnić pracowników będących obywatelami:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu,
  • Szwajcarii,
  • państw mogących korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi.

 

Obywatele innych niż wymienione państw muszą posiadać zezwolenie na pracę, wydawane przez wojewodę.

 

(Należy dodatkowo pamiętać, iż istnieje lista wyjątków zwalniających z konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Można się z nią zapoznać na rządowych stronach np. psz.praca.gov.pl).

 

Zatrudnianie cudzoziemców

 

Aby zatrudnić obcokrajowca spoza UE, EOG lub z państwa nienależącego do EOG, którego obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej przez to państwo ze Wspólnotą Europejską, pracodawca musi złożyć w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę pracodawcy pisemny wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Pismo takie musi zostać dostarczone do urzędu najpóźniej na 30 dni przed planowaną datą zatrudnienia. Zezwolenie na pracę jest wydawane na czas określony (maksymalnie 3 lata, ale z możliwością przedłużenia) i dotyczy tylko pracy u wskazanego pracodawcy.


W przypadku pracowników spoza Unii Europejskiej obowiązkowe jest również przedstawienie pozwolenia na pobyt. Cudzoziemiec załatwia je już jednak we własnym zakresie.

 

Obywatele UE, EOG, Szwajcarii i państw mogących korzystać ze swobody przepływu osób nie potrzebują pozwolenia na pracę. Zatrudniający ich pracodawca nie musi spełnić żadnych dodatkowych wymagań. Natomiast jeżeli osoby pochodzące z wymienionych państw przebywają na terytorium RP dłużej niż 3 miesiące, muszą zarejestrować swój pobyt w odpowiednim urzędzie wojewódzkim. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje karą grzywny.

 

Jak zatrudnić Ukraińca?

 

Ukrainiec, który ma rozpocząć pracę w RP, musi posiadać pozwolenie na pobyt w Polsce. Pracodawca zobowiązany jest natomiast uzyskać zezwolenie na pracę dla przyszłego pracownika. Gdy je otrzyma, pozostaje spisać umowę (może być konieczne przetłumaczenie jej na język ukraiński) i zgłosić zatrudnionego pracownika do ZUS. Należy pamiętać, że w przypadku gdyby pracownik, który uzyskał pozwolenie na pracę w Polsce, mimo umowy nie rozpoczął pracy, pracodawca ma obowiązek zgłoszenia tego faktu. Ta sama zasada obowiązuje, gdy zatrudniony cudzoziemiec zakończy świadczenie pracy na co najmniej 3 miesiące przed planowaną datą rozwiązania umowy.

 

Uwaga! Istnieje uproszczona procedura umożliwiająca zatrudnienie obywateli Ukrainy (jak również Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji). W tym wypadku pracodawca nie musi składać do urzędu wojewódzkiego wniosku o zezwolenie na pracę. Wystarczy złożyć w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Takie oświadczenie uprawnia jednak tylko do wykonywania pracy w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy i nie może być to praca sezonowa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inspektor BHP i ppoż

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    DO TWOICH GŁÓWNYCH ZADAŃ NALEŻEĆ BĘDZIE: Wykonywanie zadań ochrony przeciwpożarowej w firmie; Inicjowanie i wdrażanie działań w celu poprawy bezpieczeństwa pracy; Bieżące kontrole Zakładu pod względem zabezpieczenia BHP i ppoż. Nadzór i przegląd sprzętu ppoż. Przygotowywanie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Menedżer ds. Klientów Mieszkalnictwa

    Bank Pocztowy S.A.   Łódź    praca zdalna
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków pozyskiwanie Klientów rozliczeniowych i kredytowych z segmentu Mieszkalnictwa (Wspólnoty i Spółdzielnie Mieszkaniowe) zarządzanie relacjami biznesowymi z dotychczasowymi i potencjalnymi Klientami oraz partnerami biznesowymi; zapewnienie najwyższej jakości doradztwa i...
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Młodszy Specjalista ds. eventów

    Cosmedica   Warszawa, ul. Annopol 17    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twoje Zadania Współprowadzenie projektów w zakresie realizacji projektów eventowych w zakresie pielęgnacji urody, Przygotowywanie koncepcji i strategii eventów, Zarządzanie budżetem i kosztami eventów, Przygotowywanie raportów, analiz i podsumowań po każdym evencie, Koordynowanie...

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?