Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Praca w sobotę – dzień wolny, nadgodziny, wynagrodzenie, Kodeks pracy

Praca w sobotę – dzień wolny, nadgodziny, wynagrodzenie, Kodeks pracy

 
Praca w sobotę – dzień wolny, nadgodziny, wynagrodzenie, Kodeks pracy

Kodeks pracy zabrania (z wyjątkiem ściśle określonych sytuacji) wykonywania obowiązków służbowych w niedziele i święta ustawowo wolne. Dla osób pracujących w takim dniu przewidziane jest dodatkowe wynagrodzenie, a także odbiór wolnego. A co z osobami, które wykonują pracę w sobotę?

 

Praca w sobotę w podstawowym systemie czasu pracy


Podstawowy system czasu pracy rozumiany jest najczęściej jako typowa praca od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 lub 9-17. Pięciodniowy tydzień pracy nie precyzuje jednak ściśle, że praca musi być świadczona właśnie w tych dniach. Jak czytamy w Kodeksie pracy, w takim systemie „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy” (źródło: Kodeks pracy, Art. 129. § 1).

W podstawowym systemie pracy pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin, a w każdym tygodniu – 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ustawa precyzuje, że odpoczynek powinien (poza określonymi sytuacjami) przypadać w niedzielę, najczęściej więc pracodawcy wyznaczają do odpoczynku cały weekend: sobotę i niedzielę, aby przy okazji wywiązać się z obowiązku zapewnienia 35-godzinnego wypoczynku.

Może być jednak tak, że pracownik dostanie wolną niedzielę i poniedziałek, a sobotę nie – ustawa tego nie zabrania. Natomiast w przypadku, gdy w umowie zapisano, że pracownik jest zobowiązany do wykonywania zajęć służbowych od poniedziałku do piątku, a będzie je wykonywał także w sobotę, należy mu się odbiór dnia wolnego za pracę w sobotę do końca okresu rozliczeniowego.

 

Równoważny czas pracy a praca w sobotę


Główną różnicą między podstawowym a równoważnym systemem czasu pracy jest to, że w systemie równoważnym pracodawca nie musi płacić dodatkowo za pracę w wymiarze ponad 8 godzin dziennie (pod warunkiem,  że są one ujęte w harmonogramie pracy). Godziny takie nie są traktowane jako nadgodziny. Liczba godzin pracy w poszczególnych dniach może być różna, ważne jest jednak to, aby w całym okresie rozliczeniowym równoważyła się ona do określonej w umowie liczby – przeciętna norma tygodniowa wynosi 40 godzin. Pory rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególnych dniach muszą być planowane przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem i przekazywane pracownikowi w formie harmonogramu pracy.

Podobnie jak w przypadku podstawowego wymiaru czasu pracy, dzień wolny za pracę w sobotę przypada tylko wtedy, gdy praca w tym dniu została dodana do grafiku pracownika już po przedstawieniu mu harmonogramu na dany okres rozliczeniowy, a rekompensata pieniężna – tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

Praca w sobotę a dzień wolny


Za pracę w sobotę pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny tylko w przypadku, gdy realizowanie obowiązków służbowych w tym dniu jest sytuacją wyjątkową. Innymi słowy, jeżeli w umowie widnieje zapis, że praca będzie wykonywana w sobotę, nie przysługuje z tego tytułu odbiór  dnia wolnego. Natomiast jeśli praca odbywa się w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy od poniedziałku do piątku, a dodatkowo zostają wyznaczone obowiązki w sobotę, pracownikowi należy się dzień wolny, który powinien zostać wykorzystany najpóźniej do końca danego okresu rozliczeniowego.

 

Praca w sobotę: nadgodziny


Praca w sobotę traktowana jest jako nadgodziny tylko w przypadku, gdy prowadzi do przekroczenia tygodniowego czasu pracy, i nie został odebrany dzień wolny. Warto jednak podkreślić, że udzielenie wolnego za pracę w sobotę jest obowiązkiem pracodawcy i niewywiązanie się z niego może skutkować karą grzywny. Praca w sobotę powyżej 8 godzin umożliwia odbiór takiej liczby godzin, która faktycznie została przepracowana w wolny dzień, a więc jeśli zwykły dzień pracy wynosi 8 godzin, pracownik ma prawo odebrać jeszcze dodatkowo przepracowane godziny.

 

Praca w sobotę – wynagrodzenie


Za pracę w wolną sobotę, jeżeli wiążę się ona z przekroczeniem norm tygodniowych, przysługuje dodatek do pensji w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy, a 100% - jeśli w przepracowaną sobotę przypada święto. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy pracodawca z przyczyn od siebie niezależnych nie może przydzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego.

 

Praca w sobotę: Kodeks pracy


Zasady dotyczące dopuszczalnej liczby godzin wykonywania pracy w poszczególnych systemach czasu pracy, w tym opis wymaganych ustawowo godzin i dni wolnych od pracy i reguły rozliczania nadgodzin zostały ujęte w dziale szóstym pod tytułem: „Czas pracy” Kodeksu pracy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Poznań, Posnania    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat
    3 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Kołobrzeg, Galeria Hosso    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Fabryka Armatury IDMAR Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Aktywne pozyskiwanie i obsługa klientów, Praca na podległym terenie, Realizacja polityki i wyznaczonych celów sprzedażowych, Budowa silnej pozycji firmy na lokalnym rynku, Monitorowanie działań konkurencji, Uczestnictwo w targach. Praca na terenie województwa:...
  • Przedstawiciel handlowy ze znajomością języka hiszpańskiego

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    pozyskiwanie nowych klientów; prezentacja oferty firmy; promocja usług i towarów firmy; negocjowanie warunków długoterminowej współpracy; uczestnictwo w wystawach tematycznych (Automotive)
  • Recepcjonista / Recepcjonistka

    Health Resort & Medical Spa Panorama Morska   Jarosławiec (pow. sławieński, gm. Postomino)   
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat   6 000 - 11 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: check-in, check-out, w tym wystawianie faktur VAT; przyjmowanie i potwierdzanie rezerwacji telefonicznych, mailowych; bieżąca obsługa gości; PRACA STAŁA od zaraz;
  • Ratownik wodny

    Health Resort & Medical Spa Panorama Morska   Jarosławiec (pow. sławieński, gm. Postomino)   
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat / tymczasowa/dodatkowa   7 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: praca stała lub sezonowa NAD MORZEM; nadzór nad gośćmi korzystającymi z Aquaparku; udzielanie pomocy w nagłych, stresowych sytuacjach;

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.