Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

Zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

 
Zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

Przed pracodawcami otwierają się nowe możliwości, jeśli chodzi o szkolenie pracowników. Od 2016 roku środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podnoszenie kwalifikacji zawodowych będzie można pozyskać niezależnie od ich wieku.

 

O zmianach poinformował Minister Pracy Władysław Kosiniak Kamysz na konferencji prasowej. Resort postanowił od nowego roku rozszerzyć tę formę wsparcia i skierować ją do wszystkich potrzebujących takiej pomocy. Dotychczas mogły z niej korzystać jedynie osoby w wieku powyżej 45 lat.


Priorytetem dla rządzących są jednak ludzie młodzi. To bowiem pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić osoby poniżej 30 roku  życia będą mogli skorzystać ze środków zgromadzonych w KFS w pierwszej kolejności.


Czym jest KFS?


Jak informuje Ministerstwo Pracy na psz.praca.gov.pl, wortalu poświęconym publicznych służbom zatrudnienia, celem Krajowego Funduszu Szkoleniowego, funkcjonującemu w ramach Funduszu Pracy, jest „dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą”.


- Kształcenie ustawiczne to jest ta dziedzina, w której musimy dużo nadrobić jako cały kraj. Nie ma już dzisiaj takiego uniwersytetu, takiej uczelni, takiej szkoły, która daje umiejętności na całe życie. Je po prostu trzeba podnosić w trakcie aktywności zawodowej – mówił minister Kosiniak Kamysz (cytat za PAP).


KFS ma przeciwdziałać utracie zatrudnienia przez osoby, których kwalifikacje zawodowe są niekompatybilne z aktualnym potrzebami naszej gospodarki i tym samym utrudniają poruszanie się na  rynku pracy.


Aby otrzymać pomoc, pracodawca musi z własnej kieszeni pokryć 20% kosztów szkoleń (tzw. wkład własny), reszta będzie pochodzić właśnie z funduszu szkoleniowego. Jedynie najmniejszym podmiotom, czyli firmom zatrudniającym poniżej 10 osób,  przysługuje 100% dofinansowania.  


Otrzymane środki pracodawca może przeznaczyć m.in. na: określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia pracowników,  kursy i studia podyplomowe dla personelu czy egzaminy umożliwiające im zdobycie nowych umiejętności i certyfikatów zawodowych.


Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • HOME ASSET Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid  kontrakt B2B  pełny etat   6 000 - 15 000 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jesteś osobą, która chce rozpocząć swoją przygodę jako doradca ds. nieruchomości? A może czujesz, że Twój rozwój zawodowy jako pośrednika nieruchomości nie idzie tak, jakbyś tego chciał? Bez względu na to, w jakim punkcie kariery jesteś, mamy dla Ciebie doskonałą propozycję.
  • Mikrobiolog kliniczny, weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: ocena wartości diagnostycznej oraz posiew materiałów biologicznych pochodzenia zwierzęcego, bezpośredni kontakt z lekarzami weterynarii, ocena preparatów mikroskopowych, wykonywanie analiz mikrobiologicznych wraz z oznaczeniem lekowrażliwości.
  • Magazynier

    Nowy Styl   Rzepedź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: obsługa wózków widłowych wysokiego składowania składowanie towaru według ustalonych zasad kontrola stanów magazynowych przeprowadzanie inwentaryzacji dbanie o dostępność towaru dla pracowników kompletacji inne prace wykonywane w magazynie zgodnie z...
  • Operator maszyn / Ustawiacz CNC

    Nowy Styl   Rzepedź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: praca na stanowisku produkcyjnym w Zakładzie Przemysłu Drzewnego obsługa maszyn i urządzeń stolarskich tj. prasy, walce, obrabiarki, maszyny CNC, strugarki czterostronne prowadzenie procesu produkcyjnego zgodnie z dokumentacją kontrola kluczowych parametrów...
  • Pracownik produkcji z UDT

    Nowy Styl   Rzepedź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: praca na stanowisku produkcyjnym w Zakładzie Przemysłu Drzewnego obsługa suwnicy i/lub ładowarki prowadzenie procesu produkcyjnego zgodnie z dokumentacją kontrola kluczowych parametrów jakościowych osiąganie ustalonych celów jakościowych, ilościowych oraz...
  • Pracownik produkcji

    Randstad Polska Sp. z o.o.   Tychy    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 500 - 5 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    zadania wizualna kontrola jakości; proste prace manualne; obsługa maszyn;

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.