Lista stanowisk - Stenograf

Polecane oferty - Administracja biurowa

  • Stażysta docelowo protokolant sądowy

    SĄD REJONOWY W WIELICZCE   Wieliczka    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta
    2 dni
    I. Opis stanowiska pracy: prowadzenie referatu orzecznika, protokołowanie na rozprawach i posiedzeniach, przygotowanie wokand na posiedzenia (dołączanie dowodów doręczenia, sporządzanie wokand), rozpisywanie spraw, wypisywanie oraz wysyłanie wezwań i zawiadomień do stron, pełnomocników,...

Stenograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Stenograf to osoba odpowiedzialna za spisywanie treści wykładu, konferencji, przebiegu rozprawy i temu podobnych w czasie rzeczywistym. Zapis stenograficzny zawiera liczne znaki graficzne i skróty, umożliwiające wierne odtworzenie przekazu mówionego w jego naturalnym tempie, a także z uwzględnieniem rozróżnienia poszczególnych mówców, chronologii wypowiedzi, etc. Osoba zatrudniona w tym charakterze często rejestruje zapis przebiegu wystąpienia także na cyfrowym lub analogowym dyktafonie, aby przy jego pomocy uzupełnić w późniejszym terminie brakujące fragmenty. Oprócz wiernego zapisu treści wystąpienia, zwanego fachowo stenogramem, osoba przyjmująca tego typu zlecenie wykonuje także protokół, zawierający najistotniejsze, kluczowe kwestie zapisu – rodzaj podsumowania. Istnieje kilka rodzajów protokołów, przygotowywanych przez stenografa, rozróżnianych na podstawie ich zawartości; protokół zwięzły zawiera wyłącznie wnioski, postanowienia i najważniejsze punkty wystąpienia; protokół syntetyczny zawiera ponadto wyszczególnione tematy, lub problemy poruszone w wystąpieniu, a protokół z przebiegu obrad uzupełnia opis o personalia mówców, moment i miejsce ich wystąpienia, a nawet relację z reakcji audytorium.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi zatrudnieniem w charakterze stenografa nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów, których spełnienie gwarantowałoby objęcie przez nie stanowiska. W tym przypadku w zupełności wystarczające okaże się średnie wykształcenie; pozyskanie zawodowych kwalifikacji jest możliwe w jednej ze szkół policealnych, lub podczas jednego z licznych kursów przygotowujących do zawodu. Znacznie bardziej istotne są predyspozycje i uzdolnienia kandydata, pozwalające na skrupulatne relacjonowanie wydarzeń w czasie rzeczywistym, umiejętność szybkiego pisania na komputerze, oraz tak zwane „lekkie pióro”. Choćby przekrojowa wiedza z zakresu relacjonowanego wystąpienia będzie z pewnością bardzo przydatna.


WARUNKI PRACY

Praca stenografa odbywa się w miejscach wystąpień publicznych, spotkań biznesowych, etc.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w tym charakterze stwarzają liczne instytucje, organizacje i inne podmioty, organizujące konferencje, i inne wystąpienia.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku są ściśle uzależnione od miejsca i charakteru zatrudnienia.

Praca Stenograf
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.