Lista stanowisk - Poborca Podatkowy

Poborca Podatkowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Poborca podatkowy, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest osobą odpowiedzialną za ściąganie należności od podatników, na rzecz firm lub instytucji w imieniu których występuje. Do tychże podmiotów należeć mogą urzędy skarbowe, gminne, dostawcy gazu i energii elektrycznej, instytucje publicznej opieki zdrowotnej, banki i inne instytucje finansowe. Poborca podatkowy musi legitymować się dokumentem potwierdzającym upoważnienie do ściągania należności w imieniu podmiotu go zatrudniającego przed podatnikami. Środki finansowe, pozyskiwane od podatników są dokumentowane w specjalnym dzienniku podatkowym i przekazywane na rzecz danego podmiotu. W razie odmowy uregulowania należności poborca ma prawo przeszukać domostwo podatnika, a nawet inną przestrzeń do niego należącą, a także zająć mienie podatnika i poddać je licytacji.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze poborcy podatkowego jest konieczność posiadania co najmniej średniego wykształcenia, a preferowane są osoby, legitymujące się średnim lub wyższym wykształceniem ekonomicznym. Potencjalni pracodawcy oczekują od kandydata złożenia poświadczenia dotychczasowej niekaralności. Kandydaci muszą także posiadać określone cechy personalne, pozwalające na efektywne wykonywanie codziennych obowiązków poborcy podatkowego – skrupulatność, odpowiedzialność, czy upór w dążeniu do celu to dodatkowe atuty. Ciągłe poruszanie się pomiędzy domostwami podatników wymusza konieczność posiadania prawa jazdy kategorii B.


WARUNKI PRACY

Praca poborcy podatkowego charakteryzuje się przebywaniem pod presją czasu i narażeniem na stres.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w charakterze poborcy podatkowego stwarzają przede wszystkim wymienione w charakterystyce stanowiska podmioty.


ZAROBKI

Zarobki poborcy podatkowego kształtują się na średnim poziomie 2700 złotych brutto miesięcznie.

Praca Poborca Podatkowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.