Lista stanowisk - Dekarz

Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja

  • Dekarz

    Przedsiębiorstwo Badawczo-Rozwojowe Waldemar Osipowicz   Norwegia      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Uniflex & Poolia Norge AS jest agencją rekrutującą pracowników na rynek norweski. Dbamy o to, by wszyscy pracownicy byli zatrudnieni w oparciu o umowę zawartą z zagranicznym pracodawcą, obejmującą ubezpieczenie i dostęp do świadczeń socjalnych. Służymy wieloletnim doświadczeniem i...

Dekarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dekarz jest to osoba zajmująca się pokrywaniem i naprawianiem dachów - pokryciami dachowymi takimi jak: dachówki ceramiczne, blacho-dachówkami, wierzba, asfalt i masa bitumiczna, gonty, papa, płyty z tworzyw sztucznych, itp. Poza tym, pracownik ten zabezpiecza dach i budynek przed zawilgoceniem, np. zakłada rynny, rury spustowe oraz izolacje przeciwwilgociowe. A także planuje prace dekarskie i zaopatrzenie materiałów oraz narzędzi, sprzętu i maszyn.


WYMAGANIA

Zawodu dekarza, podobnie jak innych związanych z budownictwem, można nauczyć się w szkołach zawodowych lub na kursach przyuczających, kwalifikujących do tego zawodu. Natomiast po trzech latach pracy w charakterze pomocnika dekarza można zgłosić się na specjalny egzamin i uzyskać tytuł czeladnika. Osoba na tym stanowisku powinna cechować się: bardzo dobrą sprawnością fizyczną - nie ma zaburzeń zmysłu równowagi, dokładnością, systematycznością, solidnością i umiejętnością współdziałania z innymi pracownikami. Poza tym musi mieć dobry refleks i podzielność uwagi, zdolności manualne i konstrukcyjne oraz wyobraźnię przestrzenną.


WARUNKI PRACY

Dekarz pracuje zarówno w swoim warsztacie, gdzie przygotowuje materiały niezbędne do wykonania konkretnego projektu, jak i na budowie podczas montażu dachu. Jest to praca niebezpieczna, ciężka - fizyczna, wymagająca dokładności i zmysłu estetycznego. Pracownik ten jest narażony na choroby zawodowe, np.: na upadek z wysokości, porażenie prądem w zetknięciu z linią elektryczną, zranienia ostrymi narzędziami, poparzenia gorącymi materiałami, poparzenia od słońca. Ponadto, w pracy tej, występuje konieczność przenoszenia ciężarów (rolek papy, dachówek itp.), co może powodować bóle pleców, a przy niektórych technikach montażu pracownik może być też narażony na działanie toksycznych substancji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Praca przy pokryciach dachowych jest trudna i bardziej niebezpieczna niż tradycyjne roboty budowlane, a fachowców w tej dziedzinie w naszym kraju jest bardzo mało. Polscy dekarze są bardzo cenionymi fachowcami w Unii Europejskiej, stąd wielu z nich pracuje poza granicami Polski. Dekarz może być zatrudniony wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace budowlane - kładzenie dachów, naprawa.


ZAROBKI

Przeciętne wynagrodzenie dekarza oscyluje wokół średniej krajowej (około 2,5 tys. zł - 6 tys. zł). Zarobki zależą od regionu kraju, co sprawia, że zdarzają się odstępstwa w jedną i w drugą stronę.

Praca Dekarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?