Lista stanowisk - Korektor

Korektor

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Korektor to osoba, która eliminuje błędy i przygotowuje gotowy tekst do wydruku. Do głównych obowiązków korektora należy: czytanie odbitki korektowej i porównywanie jej zgodności z oryginałem, sprawdzanie zgodności treści okładek, stron tytułowych i redakcyjnych z oryginałem, sprawdzanie zgodności podpisów z ilustracjami występującymi w tekście, zaznaczanie błędów w tekście, przeprowadzanie kolejnych korekt, aż do oczyszczenia tekstu z błędów składu, porównywanie kolejnej odbitki korektowej z poprzednią pod kątem wprowadzenia poprawek, sporządzanie erraty, podpisywanie każdej strony korekty oraz całego tekstu do druku.


WYMAGANIA

Nie ma szkół, które przygotowują do pracy w tym zawodzie. Aby dostać pracę w zawodzie korektora, preferowany jest dyplom uczelni wyższej o kierunku humanistycznym lub filologicznym. Istotna jest znajomość języków obcych oraz niezbędne jest duże oczytanie. Ponadto korektor powinien charakteryzować się: dużą wiedzą o języku polskim, łatwością pisania, dokładnością, spostrzegawczością, samodzielnością, dobrą organizacją pracy.


WARUNKI PRACY

Korektor pracuje w wydawnictwie lub w domu, na zasadzie pracy zdalnej. Głównym narzędziem pracy korektora jest komputer, dlatego ważna jest doskonła znajomość obsługi sprzętu komputerowego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Korektor może szukać zatrudnienia we wszelkiego typu wydawnictwach, gazetach, akademiach, czyli jednym słowem - wszędzie tam, gdzie tworzy się słowa, hasła, teksty.


ZAROBKI

Zarobki korektora zależą od doświadczenia, regionu kraju, pozycji firmy na rynku. Trudno jest stwierdzić, ile wynosi pensja korektora, można stwierdzić, że plasuje się powyżej średniej krajowej.

Praca Korektor
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?