Lista stanowisk - Front-end/Back-end developer

Front-end/Back-end developer

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

W obecnych czasach i rozwiniętej technologii podziału obowiązków Front-end i Back-end developerów jest wyraźny. Ci pierwsi zajmują się opracowaniem witryny pod względem wizualnym. Zajmują się także jej wzbogaceniem o elementy graficzne takie, jak animacje czy slidery. Back-end developer odpowiada zaś za tworzenie oprogramowania (kodu) powstającej strony zapewniającego jej techniczną funkcjonalność, a także nadzór nad serwerowym zapleczem oraz bezpieczeństwem i rozwojem zastosowanych rozwiązań.

 

WYMAGANIA

 

Do pracy na tych stanowiskach wymagane jest z reguły kierunkowe wykształcenie z zakresu informatyki. Pracodawcy często jednak skupiają się na praktycznym doświadczeniu kandydatów i znajomości branżowych technologii.

 

Front-end Developer powinien znać przede wszystkim język programowania Java Script, a także umieć korzystać z biblioteki JQuery. W zależności od specyfiki pracy przydatna może być także, przynajmniej podstawowa, wiedza na temat PHP, SQL czy ASP.NET. Coraz większe znaczenie ma także znajomość pre-processorów CSS, głównie SASS.

 

Z kolei Back-End Developer w codziennej pracy wykorzystuje różnorodne języki programowania m.in. HTML, CSS i Javascript. Wymagane jest także sprawne poruszanie się po frameworkach: Zend Framework, Symphony2, Phalcon, CodeIgniter oraz wzorcach projektowych i architektonicznych (MVC).

 

Z kompetencji miękkich największą wagę przywiązuje się do znajomości języka angielskiego, potrzebnego do codziennej pracy z oprogramowaniem, przygotowania dokumentacji technicznej oraz kontaktu z klientami i współpracownikami.

 

WARUNKI PRACY

 

Front/Back-End Developerzy pracują przede wszystkim przy komputerze, czyli spędzają czas za biurkiem w jednostajnej pozycji. Muszą także kontaktować się z klientami, w celu ustalenia szczegółów dotyczących realizowanych projektów.

 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Na tym stanowisku możliwe jest zarówno zatrudnienie na stałe w firmie, jak również działalność „wolnego strzelca”. Wielu specjalistów w tej dziedzinie korzysta z obu tych opcji, zwiększając w ten sposób swoje zarobki.

 

ZAROBKI


Zarobki na początku kariery oscylują wokół 2-3 tys. netto. W późniejszym etapie wzrastają do 4-5 tys., a najlepsi osiągają nawet do 10 tys. W przypadku freelancerów średnia stawka przy mniejszych projektach (np. mała strona) to 30-50 zł/godz., przy większych (portal, gra, aplikacja) sięgają ok. 100 zł .

Praca Front-end/Back-end developer
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?