Lista stanowisk - Specjalista/Programista XML

Specjalista/Programista XML

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista XML zajmuje się strukturyzowaniem informacji, przesyłaniem opracowanych danych i tworzeniem konfiguracji. Za jego pomocą tworzy szablony z ustawieniami stron, jednak nie używa XML do ich „wyświetlania” w taki sposób, by były widoczne dla zwykłych użytkowników. XML jest podobny do HTML i wykorzystuje go jako jeden z elementów/narzędzi w pracy nad tworzeniem strony WWW.

WYMAGANIA

Specjalista XML posada zazwyczaj wykształcenie wyższe o profilu technicznym lub informatycznym, jednak podstawą jest doskonałą i poparta praktyką zawodową znajomość tej technologii. W związku z tym, że w XML wykonuje się tylko część projektu programistycznego, musi on znać także inne języki programowania.

Praca odbywa się zazwyczaj w środowisku międzynarodowym, więc niezbędne jest posługiwanie się językiem angielskim, przynajmniej w stopniu umożliwiających bezproblemową komunikację i czytanie dokumentacji technicznej. Pożądane są także takie cechy, jak: analityczny umysł, umiejętność pracy w zespole, pod presją czasu i nad kilkoma projektami jednocześnie. Trzeba być także gotowym do ciągłej nauki i podnoszenia swoich umiejętności, co związane jest ze stałym rozwojem technologii IT na świecie.

WARUNKI PRACY

Programista XML pracuje przede wszystkim przed komputerem. Oprócz obowiązków związanych bezpośrednio z tworzeniem oprogramowania czy stron WWW, kontaktuje się także  z klientami. Przedstawia im założenia realizowanych projektów, doradza optymalne rozwiązania oraz służy wsparciem merytorycznym na etapie wdrażania i funkcjonowania nowych rozwiązań czy stron.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby zajmujące się programowaniem w technologii XML mogą szukać zarówno pracy „na etacie” w firmach informatycznych oraz działać jako freelenacerzy i samemu pozyskiwać nowych klientów i zlecenia.

ZAROBKI

Zarobki XML są trudne do oszacowania, bowiem jest to tylko część składowa projektów informatycznych. Zazwyczaj takie osoby zajmują się także programowanie w innych językach i całość obowiązków, umiejętności i doświadczenia wpływa na uzyskiwane zarobki.

Praca Specjalista/Programista XML
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.