Lista stanowisk - Detektyw

Detektyw

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Detektyw to osoba, zajmująca się poszukiwaniem wszelkich informacji o danej osobie, na podstawie źródeł zarówno rzeczowych jak i osobowych, na zlecenie klienta. Za pomocą procesów dedukcyjnych detektyw wyciąga z zaobserwowanych zjawisk wnioski, i przedstawia je zleceniodawcy. Zleceniodawcą może być w tym przypadku zarówno firma lub instytucja, jak i jednostka nie posiadająca osobowości prawnej. Detektyw pozyskuje niezbędne informacje na różne sposoby – dokonując oględzin miejsc związanych ze sprawą, kontaktując się z ludźmi mogącymi mieć z nią związek, a także weryfikując dostępną dokumentację w przypadku spraw o charakterze finansowym, lub dotyczącym mienia prywatnego. Wielokrotnie prowadzone przez detektywa sprawy obejmują także zaginięcia osób lub mienia, przestępstwa, czy relacji osobistych.


WYMAGANIA

Detektyw, prowadzący własną prywatną działalność, lub zatrudniony w komercyjnej agencji detektywistycznej to zazwyczaj osoba, legitymująca się wykształceniem wyższym, pozyskanym na jednym z kierunków humanistycznych. W drugim przypadku doświadczenie w prowadzeniu spraw detektywistycznych będzie dużym atutem. W obydwu jednak możliwościach znacznie większe znaczenie niż wykształcenie i formalne kwalifikacje, mają cechy personalne, przesądzające o sukcesach zawodowych. Detektyw musi być przede wszystkim osobą cierpliwą, opanowaną, zdolną do podejmowania trudnych decyzji pod presją czasu, posiadającą umiejętności analitycznego myślenia, wyciągania wniosków z obserwowanej rzeczywistości.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy detektywa jest biuro agencji detektywistycznej, w której został zatrudniony, jednak osoba zatrudniona w tym charakterze przebywa w godzinach pracy przede wszystkim w terenie, poszukując informacji istotnych dla sprawy, kontaktując się z osobami z nią związanymi i klientem. Praca detektywa może bywać niebezpieczną, a nawet odbywającą się na granicy prawa.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Jak wcześniej wspomniano, detektyw może zdecydować się na prowadzenie prywatnej działalności, lub poszukiwać zatrudnienia w jednej z prywatnych agencji detektywistycznych.


ZAROBKI

Zarobki detektywa są trudne do określenia, są ściśle uzależnione od konkretnych zleceń, stopnia ich zawiłości i niebezpieczeństwa z nimi związanego.

Praca Detektyw
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.