Lista stanowisk - Ratownik Górski

Ratownik Górski

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zadaniem ratownika jest udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnorodnych wypadków, poszukiwanie osób zaginionych na danym terenie, lub niesienie pomocy w innych temu podobnych przypadkach. Ratownik górski wykonuje powyższe czynności na obszarze górskim; należy do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i w jego szeregach uczestniczy w licznych akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i ćwiczeniowych. Ratownik GOPR-u przebywa w jednostce i oczekuje na zgłoszenia telefoniczne i radiowe, a także patroluje podległy teren w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń, etc. W razie odebrania zgłoszenia pierwszą czynnością goprowca jest sprawdzenie najbliższych szpitali, posterunków Policji, etc. Dopiero po upewnieniu się o prawdziwości zgłoszenia i niemożności użycia innych środków ratownik organizuje ekipę ratunkową i wysyła ją w teren.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie stawia się zwykle wygórowanych wymagań, dotyczących posiadanego przez nie wykształcenia. Rekrutacja na stanowisko ratownika rozpoczyna się od rekomendacji dwóch aktualnie spełniających obowiązki ratownika górskiego osób. Po rozpatrzeniu podania kandydat przystępuje do egzaminów wstępnych, obejmujących praktyczne umiejętności (jazda na nartach, udzielanie pierwszej pomocy), oraz wiedzę teoretyczną (topografia terenu). Dopiero wtedy kandydat zostaje przyjęty na próbę, a jego zatrudnienie weryfikuje się dopiero po dwóch latach służby. Kurs I stopnia, na który skierowany jest kandydat o 2-letnim stażu skutkuje objęciem stanowiska ratownika-ochotnika. Praca w tym charakterze wymaga dużej odpowiedzialności, siły fizycznej i zaangażowania.


WARUNKI PRACY

Praca ratownika górskiego wiąże się z ponoszeniem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i życie osób przebywających na szlaku. Uczestnictwo w ryzykownych akcjach ratunkowych i poszukiwawczych wymaga dużej odwagi i dobrych warunków fizycznych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wspomniano już wcześniej, osoby zainteresowane pracą w charakterze ratownika górskiego mogą poszukiwać angażu w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.


ZAROBKI

Praca ratownika-ochotnika jest wynagradzana pozafinansowo, w postaci różnorodnych zniżek i ulg na usługi turystyczne i rekreacyjne, etc. Zawodowe ratownictwo wiąże się z otrzymywaniem stałej pensji, jednak ta forma zatrudnienia jest obecnie rzadkością.

Praca Ratownik Górski
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.