Lista stanowisk - Kapitan Statku Morskiego

Kapitan Statku Morskiego

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kapitan statku morskiego jest najwyższym zwierzchnikiem załogi statku, osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo jednostki i osób na niej przybywających, a także występującą w interesie armatora, czyli osoby eksploatującej statek. Ogromna odpowiedzialność, spoczywająca na kapitanie, oraz zakres posiadanej przez niego wiedzy i doświadczenia sprawia, że posiada on najwyższe uprawnienia i jest ostatecznym organem decyzyjnym w sytuacjach bieżących, lecz także w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla załogi statku. Kapitan podejmuje obowiązki administracyjne na statku – to on wypełnia dziennik pokładowy, wypłaca załodze pensje, a także organizuje żywność, wodę, i inne atrybuty niezbędne do wyruszenia w rejs. Kontrolując kurs i wskazania urządzeń pomiarowych, kapitan korzysta nie tylko z komputera, lecz także szeregu urządzeń elektronicznych i mechanicznych, z których obsługą musi być zaznajomiony.


WYMAGANIA

Droga do stanowiska kapitana statku jest niezwykle długa i pracochłonna – pierwszym jej etapem jest konieczność pozyskania wyższego wykształcenia kierunkowego w jednej ze szkół morskich w kraju lub za granicą, lub ukończenie szkoły średniej o takim charakterze i pozyskanie kolejnych stopni oficerskich. Kapitanem statku morskiego zostaje osoba legitymująca się stopniem kapitana żeglugi wielkiej, specjalizacją nawigacyjna i patent kapitana. Wśród licznych certyfikatów i szkoleń, których ukończenia oczekiwać mogą potencjalni pracodawcy znajduje się szkolenie BHP, p.poż., świadectwo obserwatora radarowego, ARPA, czy operatora systemu GMDSS. Wymagana będzie także obsługa komputera na poziomie ponadpodstawowym, oraz znajomość przynajmniej jednego języka obcego na poziomie zaawansowanym – jako pierwszy język preferowany jest angielski.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kapitana statku morskiego jest pokład samej jednostki pływającej. Kapitan nadzoruje i kontroluje prace wszystkich członków załogi, a także zapewnia organizacyjne warunki dla wykorzystywania statku.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kapitan statku morskiego jest zatrudniany przez armatora, czyli właściciela lub najemcę statku, i działa z jego upoważnienia i w jego interesie, dbając o bezpieczeństwo statku i mienia na nim przewożonego.


ZAROBKI

Zarobki kapitana statku morskiego kształtują się na średnim poziomie 4200 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kapitan Statku Morskiego
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.