Lista stanowisk - Operator Maszyn

Operator Maszyn

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Operator maszyn jest pracownikiem, odpowiedzialnym za bieżącą obsługę urządzeń specjalistycznych, wykorzystywanych w działalności, prowadzonej przez daną firmę. Do codziennych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy nie tylko obsługa, lecz także konserwacja i kontrola stanu technicznego urządzeń – w przypadku wykrycia usterek, operator maszyny zgłasza konieczność przeprowadzenia naprawy u serwisanta lub innego pracownika, odpowiedzialnego za serwisowanie sprzętu. Operator maszyn nie jest specjalistą, posiadającym umiejętności obsługi każdego urządzenia, wykorzystywanego w procesie produkcyjnym, jego kwalifikacje obejmują znajomość urządzeń, wykorzystywanych w konkretnej dziedzinie – znajomość potwierdzoną posiadanymi certyfikatami i doświadczeniem.


WYMAGANIA

Wśród wymagań kwalifikacyjnych, stawianych przed kandydatami na stanowisko operatora maszyn, najważniejszym jest wymóg posiadania wykształcenia średniego technicznego, oraz kilkuletniego doświadczenia w pracy z urządzeniami określonego typu. Ze względu na duży rozrzut dziedzin, w której funkcjonuje stanowisko, kwalifikacje operatora maszyn, określa się na podstawie posiadanych przez niego uprawnień do obsługi określonych urządzeń, lub grup urządzeń, wykorzystywanych w danej dziedzinie. Równie istotne jest zaświadczenie o odbytym szkoleniu z zakresu BHP. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi posiadać pewne cechy personalne, które umożliwią jej efektywną i wydajną pracę w zespole, a także ponoszenie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych pracowników.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy operatora maszyn jest ściśle uzależnione od rodzaju działalności, prowadzonej przez daną firmę. Operator maszyn zatrudniony w przedsiębiorstwie produkcyjnym może dla przykładu obsługiwać maszynę do pakowania produktów, podczas gdy osoba obsadzona na tym samym stanowisku w firmie budowlanej obsługiwać będzie koparkę lub równiarkę do wygładzania nawierzchni. Praca operatora maszyn jest jednak w każdym przypadku pracą fizyczną, pochłaniającą duże ilości energii.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko funkcjonuje w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych różnego rodzaju, czy branży budowlanej.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku, w zależności od rodzaju obsługiwanego sprzętu i branży, wahają się w przedziale od 2000 do 4000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Operator Maszyn
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.