Lista stanowisk - Pilot

Pilot

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pilot to osoba kierująca statkiem powietrznym. W przeciwieństwie do kierowania autem pilot w swej pracy opiera się nie tyle na obserwacji otoczenia, co na odczycie wskazań aparatury pomiarowej oraz na informacjach przekazanych mu przez kontrolera lotu. Pilot statków powietrznych najczęściej kojarzony jest z osobą sterującą samolotem, podczas gdy może on również kierować śmigłowcem, szybowcem, balonem. Pilot może być pierwszym oficerem lub kapitanem statku.

Obecnie pilot nie jest już tak wszechstronną osobą jak kilkadziesiąt lat wcześniej. Stopień zaawansowania techniki wymaga od niego specjalizacji w konkretnym rodzaju, a nawet typie i marce maszyn. W Polsce pilot zawodowy może zdobyć około 20 różnych licencji. W praktyce nikt tego nie robi, gdyż praca pilota nie może polegać na częstych zmianach ani linii ani maszyn, ponieważ jego doświadczenie jest bezcenne i procentuje z latami. Dlatego też mimo ciągłego doskonalenia konstrukcji samolotu i wdrażania urządzeń, które nie tylko mają mu ułatwić pracę, ale wręcz czasami zastąpić pilota, pozostaje on nadal najważniejszym elementem układu sterowniczego odpowiadającym za bezpieczeństwo lotu.

Piloci cieszą się powszechnie szacunkiem społeczeństwa, a ich zawód jest uznawany za prestiżowy. Wielu młodych ludzi marzy o tym, by zostać pilotem, gdyż jest to zawód ciekawy, trochę niebezpieczny i dobrze płatny.


WARUNKI PRACY

Pilot pracuje w kabinie samolotu. Zazwyczaj im nowszy samolot tym większy komfort pracy pilota, niemniej wykonywanie tego zawodu nadal wiąże się z uciążliwościami takimi jak hałas, zmiana stref klimatycznych czy częste zmiany stref czasowych.

Podczas lotu pilot nie tylko jest odpowiedzialny za sterowanie, ale jako kapitan musi koordynować pracę pozostałej załogi samolotu. Nakłada to na niego obowiązek umiejętnego współdziałania z załogą tak, by cały system działał niezwykle sprawnie w kontekście bezpieczeństwa. Pilot nie ma bezpośredniego kontaktu z pasażerami, jednak może na nich oddziaływać np. poprzez komunikaty przy starcie czy lądowaniu. Ponieważ dla wielu ludzi lot samolotem jest sytuacją mocno stresującą pilot w skrajnych przypadkach musi posiadać umiejętności uspokajające pasażerów.

Wprawdzie miejscem pracy pilota jest kabina samolotu, ale między lotami wiele czasu spędza w budynkach infrastruktury lotniska. Pilot nie ma stałych godzin pracy. Zależą one od rozkładu lotów.


WYMAGANIA

Rygorystyczne wymagania stawiane kandydatom sprawiają, że pilotem mogą zostać tylko nieliczni. Bardzo ważne są wymagania dotyczące bardzo dobrego stanu zdrowia pilota. Bezwzględnie musi się charakteryzować dobrym wzrokiem oraz dobrą pamięcią. Niezbędne są też zdolność koncentracji i podzielność uwagi, poczucie równowagi, dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, szybki refleks i spostrzegawczość, szybkie reagowanie na zagrożenia, umiejętność logicznego myślenia. Pilot musi być odporny na zmęczenie, gdyż niektóre loty są długie i nużące.

Praca pilota zalicza się do prac ciężkich mimo iż pozornie wydaje się być lekka. Obciążenia mają głównie charakter obciążeń psychicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo pasażerów. Wysoka sprawność fizyczna i duża sprawność układu krążenia to cechy niezbędne. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są wszelkie choroby ośrodkowego układu nerwowego, wady wzroku i słuchu, zaburzenia równowagi, choroby psychiczne, choroby ograniczające sprawność ruchową i manualną. Praca ta raczej wyklucza zatrudnienie osób niepełnosprawnych.

Przy zatrudnianiu preferowani są młodzi i dobrze wykształceni kandydaci. Dotyczy to zwłaszcza pilotów linii pasażerskich. Istnieje tyle licencji i związanych z tym możliwości wykonywania zawodu pilota, że osoby starsze również mogą znaleźć zatrudnienie. Rynek usług lotniczych rozwija się dość dynamicznie, więc można przypuszczać, że będzie jeszcze więcej możliwości podjęcia pracy.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

W Polsce jest tylko jedna uczelnia, która kształci pilotów lotnictwa cywilnego. To Politechnika Rzeszowska. Jej absolwenci uzyskują tytuł magistra inżyniera ze specjalności lotnictwo. Nie otrzymują jednak automatycznie licencji pilota liniowego transportowego, ale muszą się o nią dopiero postarać. Pilotów kształci też Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, jednak jej absolwenci trafiają przede wszystkim do armii. Ponadto szkolenie pilotów odbywa się w aeroklubach. W zależności od rodzaju pracy pilot może być zmuszony do uzupełnienia swojego wykształcenia poprzez zdobycie innej licencji. Niektóre licencje i egzaminy trzeba zdawać poza granicami Polski, ale w takich sytuacjach zapewnia je i organizuje właściciel linii lotniczych. Pilot statku musi się nieustannie szkolić oraz zdawać egzaminy teoretyczne i praktyczne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Absolwenci wspomnianej wyżej Politechniki Rzeszowskiej z odpowiednimi licencjami znajdują zatrudnienie jako piloci w lotnictwie cywilnym jako piloci statków pasażerskich, lecz również śmigłowców, transportowców. Po uzyskaniu dodatkowych uprawnień mogą też pracować w ośrodkach szkolenia lotniczego czy w aeroklubach. Najwięcej pilotów trafia jednak do pasażerskich linii lotniczych zarówno polskich jak i zagranicznych. Wszystkie szkolenia i zdobywanie kolejnych licencji w przypadku zatrudnienia w określonych liniach lotniczych są pilotom zapewniane przez pracodawców.


ZAROBKI

Piloci w polskich liniach lotniczych zarabiają mniej od swoich kolegów z Europy Zachodniej, jednak dużo więcej niż wynosi średnia krajowa. Zarobki pilotów kształtują się w granicy od 7000 zł. Po uzyskaniu kwalifikacji na różne typy samolotów stawka ta gwałtownie rośnie. Po awansie na funkcję kapitana zarobki są już negocjowane indywidualnie.

Praca Pilot
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.