Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

 
Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracęRozmowa kwalifikacyjna ma kilka celów, które na różny sposób będzie chciał zrealizować rekruter. Przede wszystkim jest to okazja do lepszego poznania kandydata.

 

Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu pociąga za sobą zdobycie wiedzy z zakresu umiejętności interpersonalnych oraz autoprezentacji kandydata. Jest to również szansa na poznanie oczekiwań finansowych osoby starającej się o dane stanowisko. Ponadto pozwala określić jej motywację do rozwoju. Te dwa wspomniane obszary są trudno sprawdzalne jedynie na podstawie przesłanych aplikacji. Dlatego możemy być pewni, że rekruter zwróci na nie uwagę.

 

Jak rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej o pieniądzach

 

Rozmowa w sprawie pracy to zazwyczaj spory stres dla kandydata. Do jej najmniej lubianych momentów należy pytanie o oczekiwania finansowe. Jak zaprezentować się pozytywnie w tym elemencie rozmowy o pracę?

 

Przede wszystkim przed spotkaniem zależy sprawdzić średnie zarobki na stanowisku, na które aplikujemy. Jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności i czujemy, że będziemy dużym wsparciem dla firmy, możemy zaproponować sumę trochę wyższą niż średnia dla danej profesji. W sytuacji, gdy czujemy, że nie jesteśmy idealnym kandydatem, pozostańmy przy średnich zarobkach.

 

Bardzo źle widziane jest popadanie w skrajności. Podawanie nierealnych, zawyżonych propozycji zarobków może przyczynić się do natychmiastowego zdyskwalifikowania takiego kandydata. Z drugiej strony podawanie bardzo niskich stawek może zniechęcić rekrutera, który uzna, że ma do czynienia osobą zdesperowaną lub pozbawioną profesjonalnej wiedzy na temat wynagrodzeń na danym stanowisku.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej – kłamstwo nie popłaca

 

Cechą, którą bardzo cenią pracodawcy, jest szczerość. Kłamstwo w CV lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej to najgorsze, co możemy zrobić. Pracodawcy oraz rekruterzy potrafią łatwo wyczuć, że kompetencje, które opisywaliśmy w CV jako wybitne, wcale takie nie są. Jeśli przyłapią nas na niewiedzy i z odpowiedzi wywnioskują, że było to świadome zawyżenie własnych umiejętności, mogą bardzo szybko zakończyć rekrutację.

 

Kłamstwo i naciąganie rzeczywistości nie opłaca się również w przypadku wpisanych do CV informacji o zainteresowaniach. Dla rekrutera bardzo istotnym sygnałem może być niewiedza na temat pasji, które wpisał kandydat w tej rubryce. Raczej nie będzie chciał budować relacji służbowych z osobą, która nie jest wiarygodna.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Częstym błędem jest zbyt pobieżne przygotowanie się merytoryczne do rozmowy. Może ono okazać się dyskwalifikujące dla kandydata. Dlatego warto przed spotkaniem gruntownie sprawdzić stan swojej wiedzy, wymaganej w danej branży.

 

Powtórzmy sobie również oczywiste kwestie dotyczące własnego doświadczenia, jak zakres dotychczas wykonywanych obowiązków czy szczegóły drogi zawodowej. Stres w trakcie rekrutacji może pozbawić nas pewności siebie i doprowadzić do luk w pamięci. Dukanie i plątanie się podczas wyjaśnień, co robiliśmy w poprzedniej pracy, sprawi wrażenie, że nie jesteśmy całkiem szczerzy. Gruntowna powtórka z przeszłości, upewnienie się co do wiedzy na temat działalności firmy pozwolą zapanować nad swoimi emocjami i zrobić wrażenie osoby rzetelnej, pewnej siebie i kompetentnej.

 

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi również moment na zadawanie pytań przez kandydata. Do tej części spotkania też należy się przygotować. W tej części rozmowy warto pytać na przykład o kulturę organizacyjną firmy czy możliwości dalszego rozwoju. Umiejętność zadawania właściwych pytań może pomóc w przekonaniu rekrutera, że naprawdę zależy nam na pracy.

 

Jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę – kiedy podać rękę

 

Istotną kwestią jest też to, jak zachować się na rozmowie rekrutacyjnej. Przed spotkaniem należy rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące sposobu zachowania w danym środowisku/branży i ogólnych zasad savoir-vivre’u. Pamiętajmy o podaniu ręki i przywitaniu się ze wszystkimi uczestnikami spotkania – a nie tylko z tą osobą, która się do nas bezpośrednio zwraca. Uścisk dłoni następuje zarówno na początku, jak i na końcu spotkania, chyba że rekruter wyraźnie daje do zrozumienia, że wystarczy słownie wyrażona grzeczność. Niedopuszczalne jest całowanie kogokolwiek w dłoń oraz inne gesty świadczące o poufałości i naruszające osobistą przestrzeń uczestników rozmowy rekrutacyjnej.

 

Jednocześnie lepsze wrażenie robią osoby, które zachowują się w sposób dość swobodny. Mile widziana jest tzw. otwarta postawa ciała. Przykładem jest gestykulowanie bądź po prostu swobodne ruchy dłońmi, zamiast trzymania ich kurczowo zaciśniętych na kolanach, pozwoli zrobić wrażenie osoby rozluźnionej i pewnej siebie. Mowa ciała podczas rozmowy o pracę ma duże znaczenie. Jeśli mamy wątpliwość, jak się zachować i co powiedzieć, podążajmy za werbalnymi i niewerbalnymi wskazówkami rekrutera i dostosujmy do zwyczajów panujących w firmie.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Climatic Sp. z o.o. Sp. k.

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.