Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Będzie centralny rejestr kwalifikacji pracowników

Będzie centralny rejestr kwalifikacji pracowników

 
Będzie centralny rejestr kwalifikacji pracowników

Rejestr, który będzie dostępny przez internet ma być narzędziem wiarygodnym dla pracodawców. W pierwszej kolejności zostaną do niego wpisane kwalifikacje nadawane w systemie oświatowym i w szkolnictwie wyższym. Następnie spis ma być poszerzany także o kompetencje zdobywane w inny sposób, np. poprzez szkolenia.

Dzięki przygotowywanemu właśnie rejestrowi pracodawcy będą mogli zweryfikować, czy deklaracje dotyczące wykształcenia i zdobytych (np. podczas szkoleń zawodowych) kwalifikacji kandydatów na pracowników są zgodne z prawdą. Nad wspólnym, centralnym rejestrem kompetencji pracują aż trzy resorty: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także resort pracy i polityki społecznej. Centralnym spisem naszych kompetencji będzie najprawdopodobniej zarządzać Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Tak jak w Unii Europejskiej

 

Jednak rola narzędzia weryfikacyjnego dla pracodawców to niejedyny cel tego przedsięwzięcia. Nabywane przez nas kwalifikacje mają być potwierdzane według ujednoliconych standardów – w taki sposób by zdobyte podczas szkoleń dyplomy czy certyfikaty można było w prosty sposób zweryfikować i porównać z tymi, nadawanymi w innych krajach Unii Europejskiej. Wydawane w naszym kraju zaświadczenia o zdobytych kompetencjach mają być również czytelne dla pracodawców z innych krajów.

Potwierdzenie umiejętności dla każdego

 

Projekt zakłada nie tylko możliwość weryfikacji naszej wiedzy i umiejętności przez potencjalnych pracodawców, ale też uwzględnia konieczność pisemnego potwierdzania nabywanych kwalifikacji. Każdy uczestnik szkolenia, które będzie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ma bowiem otrzymać dokument, który będzie potwierdzeniem nabytych umiejętności. Dzięki rejestrowi potencjalny pracodawca będzie mógł sprawdzić wiarygodność takiego dokumentu.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.