Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w grudniu 2016 - 8,3 proc.

Bezrobocie w grudniu 2016 - 8,3 proc.

 
Bezrobocie w grudniu 2016 - 8,3 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2016 roku nieznacznie poszła w górę i wyniosła 8,3% - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przez cały ubiegły rok zmniejszyła się zaś o 1,9 pkt. proc.

 

Po 8 miesiącach ciągłego spadku i jednym miesiącu stabilizacji, tym razem bezrobocie wzrosło o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z listopadem. Jednak w ujęciu rocznym obniżyło się aż o 1,4 pkt. proc. Na koniec 2016 roku wynosiło bowiem 9,7%.


8,3% to najniższy poziom stopy bezrobocia odnotowany w grudniu na rodzimym rynku pracy od 1991 roku. Jest ona także niższa od przedstawionych w październiku Wytycznych Ministra Rozwoju i Finansów (8,9%) oraz aż o 1,5 pkt. proc. niższa od wysokości tego wskaźnika przyjętego w założeniach do projektu budżetu państwa na rok 2016 (9,8%).

 

Bezrobocie w 2016 roku.

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Stopa bezrobocia (proc.)

10,2

10,2

9,9

9,4

9,1

8,7

8,5

8,4

8,3

8,2

8,2

8,3

Źródło: dane MRPiPS

 

Na dzień 31 grudnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 333,7 tys. bezrobotnych. Przez cały ubiegły rok liczba osób bez pracy spadła o 229 tys. (spadek o 14,7%).


- Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra. Nadal jednak jest silnie zróżnicowana terytorialnie. W rejestrach bezrobotnych mamy ponad 1,33 mln osób. Często są to osoby mające największe problemy z podjęciem zatrudnienia, czyli długotrwale bezrobotne. To duże wyzwanie dla urzędów pracy w aktywizacji zawodowej i społecznej tej grupy – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, cytowana w komunikacie resortu.


Przedstawiciele ministerstwa podkreślają także, że poprawa sytuacji na rynku pracy to efekt ożywienia gospodarczego, które przyłożyło się na wzrost dynamiki PKB, a w konsekwencji wzrost liczby miejsc pracy.


Najlepiej w Wielkopolsce


W grudniu stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie w pięciu województwach: małopolskim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. W pozostałym zwiększyła się w przedziale 0,1-0,4 pkt. proc.


Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się cały czas w województwie wielkopolskim, gdzie nie zmieniła się w grudniu i wyniosła 5%. Jednocyfrowe bezrobocie zostało odnotowane także w ośmiu innych województwach.


Najtrudniej na rynku pracy w dalszym ciągu jest w województwie warmińsko-mazurskim. Tam stopa bezrobocia wynosi 14,2%, a w ubiegłym miesiącu zwiększyła się o 0,3 pkt. proc.

 

Stopa bezrobocia wg województw (grudzień 2016)

Województwo

Stopa bezrobocia (proc.)

Wielkopolskie

5

Śląskie

6,6

Małopolskie

6,6

Mazowieckie

7,2

Pomorskie

7,3

Dolnośląskie

7,3

Łódzkie

8,6

Lubuskie

8,7

Opolskie

9,0

Lubelskie

10,3

Podlaskie

10,4

Świętokrzyskie

10,8

Zachodniopomorskie

11

Świętokrzyskie

10,8

Podkarpackie

11,6

Kujawsko-pomorskie

12,1

Warmińsko-mazurskie

14,2

Źródło: dane MPiPS/opracowanie własne

 

Pracodawcy zgłosili w grudniu 2016 roku do urzędów pracy 88,9 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. Było to o ponad 10 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Przez cały ubiegły rok było ich zaś niemal 1,5 mln.

 

Poznań liderem, najgorzej w Szydłowcu

 

Szacunki resortu pracy dotyczące sytuacji na rynku pracy znajdują też potwierdzenie w danych GUS przedstawiających bezrobocie w powiatach, gdzie również najlepiej wygląda Wielkpolska. W listopadzie 2016 roku liderem kraju pod względem najniższej stopy bezrobocia był Poznań, gdzie wyniosła ona zaledwie 2,0%. Kolejne miejsca w czołówce zajmują inne wielkopolskie powiaty: poznański i kępiński.

 

Ogółem w ponad 50 powiatach i miastach na prawach powiatu stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie poniżej 5%. W tym gronie znajdują się największe polskie miasta m.in. Warszawa i Wrocław (po 2,8%), Katowice (2,9%), Gdańsk i Kraków (po 3,7%) czy Szczecin (4,7%).

 

Z kolei w 14 powiatach stopa bezrobocia wynosi 20% lub więcej. Z największym odsetkiem osób bez pracy borykają się powiaty z województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Pierwsze miejsce na tej niechlubnej liście zajmuje powiat szydłowiecki (27,9%), a za nim znajdują się braniewski (24,5%), kętrzyński (23,3%) i bartoszycki (22,9%).


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.