Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w Polsce będzie spadać

Bezrobocie w Polsce będzie spadać

 
Bezrobocie w Polsce będzie spadać

Z danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w Polsce obniżyła się do poziomu 5,9 proc. w grudniu 2016. Komisja Europejska prognozuje dalszy jego spadek w najbliższych dwóch latach.

 

W grudniu Polska znajdowała się na 9 miejscu wśród państw członkowskich UE pod względem bezrobocia. Znaleźliśmy się znacznie poniżej średniej unijnej (8,2 proc.) oraz wyprzedziliśmy niektóre kraje tzw. „starej unii” np. Danię, Luksemburg czy Belgię.

 

Przed nami znalazły się z kolei m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Holandia Austria oraz kraje, które razem dołączyły do EU razem z Polską w 2004 roku – Czechy, Węgry Malta lub w 2007 – Rumunia. Najniższy odsetek osób bez pracy odnotowano u naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie stopa bezrobocia wyniosła jedynie 3,5 proc.

 

W ujęciu rocznym (grudzień 2015 – grudzień 2016) stopa bezrobocia w Polsce spadła o 1 pkt. proc. Zdaniem Komisji Europejskiej, spadek nastąpi także w obecnym i przyszłym roku. Prognoza dla naszego kraju na rok 2017 to 5,6 proc., a w 2018 roku ma zejść poniżej 5 proc. - do 4,7 proc. Rekordowo niskie bezrobocie przełoży się na wzrost wynagrodzeń.

 

Polska ma się cały czas znajdować znacznie poniżej unijnej średniej, która będzie również spadać, ale w zdecydowanie słabszym tempie. Odpowiednio do 8,1 w 2017 roku i 7,8 proc. w roku kolejnym.

 

Dalszą obniżkę stopy bezrobocia prognozują także inne instytucje. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, przy spełnieniu odpowiednich warunków, może się ono obniżyć w 2017 do poziomu 7,2 proc. Służyć temu mają m.in. programy Aktywizacja i Integracja, partnerstwo publiczno-prywatne urzędów pracy z agencjami zatrudnienia niosące pomoc długotrwale bezrobotnym czy Krajowy Fundusz Szkoleniowy, pomagający firmom inwestować w rozwój kwalifikacji swoich pracowników.

 

- Warunkiem poprawy sytuacji na rynku pracy jest także wzrost gospodarczy powiązany z nowymi inwestycjami, które w 2016 roku znacznie osłabły. Wspieranie inwestycji poprzez rozwiązania gospodarcze, ale także działania na rynku pracy musi być priorytetem jeśli chcemy utrzymać pozytywne trendy – komentuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

 

Metodologia

 

Wyjaśniamy, skąd bierze się różnica w prognozach Komisji Europejskiej i Lewiatana dotyczących bezrobocia. KE stosuje metodologię Eurostatu, zgodnie z którą bezrobotni to tylko te osoby, które szukają pracy co najmniej 4 tygodnie i są gotowe ją podjąć w ciągu najbliższych 2 tygodni. Z kolei Lewiatan opiera się na metodologii GUS i jako bezrobotnych zalicza wszystkich zarejestrowanych w urzędach pracy.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?