Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy będą zmiany w urlopach?

Czy będą zmiany w urlopach?

 
Czy będą zmiany w urlopach?

 

Czy będą zmiany w urlopach? Kiedy wejdą w życie? – te pytania co roku powracają jak bumerang. Mówi się o wydłużeniu liczby dni wolnych, o wliczaniu czasu prowadzenia własnej działalności gospodarczej do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu... Sprawdźmy, czy coś w kwestii naszego wypoczynku zmieni się od 2022 r.

 

Czy będą zmiany w urlopach wypoczynkowych?

 

Aktualnie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Zmiany w urlopach nie wydają się jednak priorytetowe. Najważniejszą kwestią jest bez wątpienia uregulowanie wprowadzonej ustawą antycovidową pracy zdalnej.

 

Niemniej w propozycjach dotyczących zmian w urlopach wypoczynkowych pojawiają się takie kwestie jak zrównanie liczby dni wolnych niezależnie od stażu pracy. W obecnym stanie prawnym pracownikom ze stażem do 10 lat pracy przysługuje 20 dni urlopu, a pracownikom z dłuższym stażem – 26 dni. Przypomnijmy, że do stażu wliczają się lata nauki (wg zasad określonych w Kp), ale nie ma możliwości zaliczyć lat prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy lat pracy na umowach cywilnoprawnych, co często skutkuje tym, że osoby w podobnym wieku, z długoletnim doświadczeniem zawodowym, ale pracujące na podstawie innych niż umowa o pracę umów mają różny wymiar urlopu.

 

Związki zawodowe postulowały zwiększenie liczby dni wolnych do 31, a nawet 35, argumentując to faktem, że w wielu zachodnich krajach pracuje się krócej.

 

Kolejna ciekawa propozycja to wprowadzenie urlopów wypoczynkowych dla osób, które nie mają etatu. Z możliwości wzięcia wolnego na nowych zasadach skorzystałyby osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i wspólnicy spółki cywilnej niezatrudniającej pracowników (co wymagałoby zmian w ustawie Prawo przedsiębiorców), a także osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

 

Jakie zmiany w urlopach

 

Niektóre grupy pracowników w Polsce korzystają z dodatkowych urlopów. Taki przywilej przysługuje (zgodnie z zasadami ujętymi w odpowiednich aktach prawnych) m.in. kombatantom, pracownikom socjalnym, osobom z niepełnosprawnością, pracownikom młodocianym, nauczycielom, pracownikom naukowym i badawczo-technicznych zatrudnionych w instytutach badawczych, urzędnikom, policjantom, sędziom, prokuratorom czy kontrolerom Najwyższej Izby Kontroli.

Do tej grupy w 2022 r. dołączy jeszcze jedna. Zmiany w urlopach od 1 stycznia 2022 r. czekają pracowników PIP. W ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy dodany został artykuł 52a., brzmiący:

 

Inspektorowi pracy zatrudnionemu w Państwowej Inspekcji Pracy na stanowisku określonym w art. 38 ust. 2 przez okres nie krótszy niż 10 lat przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni roboczych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących; szybką...
  • Operator maszyn i urządzeń produkcyjnych - wsparcie techniczne

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za wsparcie techniczne w obszarze montażu tak, aby zrealizować zakładowe cele dot. produkcji i jakości. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Ustawianie parametrów maszyn , wymianę materiałów eksploatacyjnych,...
  • Junior Accounts Receivable Accountant

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Area of responsibility: Responsible for basic tasks in credit management, incoming payments processing, manual invoices, collection, Accounts Receivable month-end close, reconciliations, reporting, and query resolution; Delivers a high quality and cost-effective service by performing basic Accounts...
  • HR Process Lead

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Area of responsibility As HR Process Lead, you will be part of Danish Crown People & Culture, responsible for driving process improvement initiatives and projects in close collaboration with the various HR Functions and the business. You will represent People & Culture as Process Specialist in...
  • Młodszy Inżynier Sprzedaży Maszyn CNC

    DEMATEC POLSKA Sp. z o.o.   łódzkie    praca mobilna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska sprzedaż obrabiarek CNC na powierzonym terenie: łódzkie; prowadzenie rozmów handlowo-technicznych; rozwój rynku centralnego pod katem sprzedaży obrabiarek CNC; udział w negocjacjach końcowych; nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami; współtworzenie strategii...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?