Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy minimalne wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie?

Czy minimalne wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie?

 
Czy minimalne wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie?

Pracownik na etacie ma szereg praw zagwarantowanych mu ustawowo przez Kodeks pracy. Umowy cywilnoprawne, nazywane potocznie śmieciówkami, uznaje się za te mniej bezpieczne. Warto jednak wiedzieć, że minimalne wynagrodzenie z takich umów, podobnie jak w przypadku umowy o pracę, podlega ochronie przed egzekucją (komorniczą  lub przez organ administracyjny). Zatrudniony na zlecenie może być zatem pozbawiony tylko części wynagrodzenia w przypadku np. spłaty alimentów czy nieuregulowanych mandatów.  W jakich przypadkach stosuje się tę zasadę? Co warto wiedzieć w temacie: umowa cywilnoprawna a wynagrodzenie?

 

Wynagrodzenie z umów cywilnych chronione jak wynagrodzenie za pracę

 

Od 1 stycznia 2017 przedsiębiorców obowiązuje minimalna stawka godzinowa dla umów-zlecenia oraz umów o świadczenie usług (wyjątkami są np. umowy zawarte między dwoma osobami fizycznymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz takie, które nie narzucają czasu i miejsca wykonywania pracy, a wynagrodzenie jest wyłącznie prowizyjne). Takie rodzaje umów cywilnoprawnych jak umowa o dzieło czy umowa akwizycji nie są tym przepisem objęte.

Wynagrodzenie wynikające z minimalnej stawki godzinowej, podobnie jak wynagrodzenie za pracę, podlega szczególnej ochronie. Ustawa przewiduje bowiem zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej oraz przeniesienia go na inną osobę. Takie postanowienie ma na celu ochronę dochodów zleceniobiorcy oraz zabezpieczenie przed nadużyciami i próbami omijania wprowadzonych regulacji.

Co więcej, jeśli umowa jest podpisywana na okres dłuższy niż miesiąc, to wynagrodzenie wynikające z wysokości minimalnej stawki godzinowej musi być wypłacane co najmniej raz w miesiącu.

 

Zajęcia komornicze z umowy cywilnoprawnej

 

Ochrona osób, które nie mają umów o pracę, ale umowy cywilnoprawne, istnieje także w zakresie ograniczenia egzekucji. Nie obejmuje jednak wszystkich takich przypadków.

Kluczowy do oceny jest art. 833 §2. Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem wszystkie świadczenia powtarzające się, których celem jest zapewnienie utrzymania, korzystają z ochrony przed egzekucją w zakresie analogicznym do wynagrodzenia ze stosunku pracy. Jednorazowa umowa-zlecenie może zatem zostać w całości zajęta przez komornika.

Przez świadczenie powtarzające się należy rozumieć takie, które ma charakter periodyczny (okresowy) i spełnia cel, jakim jest zapewnienie utrzymania. Do tego rodzaju świadczeń zalicza się wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów cywilnoprawnych. Oznacza to, że do wynagrodzenia z umów cywilnych będziemy stosować odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Zatem potrąceniu z tegoż wynagrodzenia będą podlegać tylko następujące należności:

  • do wysokości 3/5 wynagrodzenia – na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • do wysokości połowy wynagrodzenia łącznie: na pokrycie innych świadczeń niż alimentacyjne np. mandaty, nieuregulowanie podatku; zaliczki pieniężne udzielone zatrudnionemu, które nie zostały rozliczone.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.