Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Okres próbny w pracy – wyzwanie dla pracownika

Okres próbny w pracy – wyzwanie dla pracownika

 
Okres próbny w pracy – wyzwanie dla pracownika

Po pozytywnym przejściu rekrutacji i rozpoczęciu nowej pracy, przed wieloma osobami stoi jeszcze jedno wyzwanie. Dobrze zaprezentować się na okresie próbnym i zapracować na otrzymanie kolejnej umowy.

 

Ile trwa okres próbny?

 

Umowa na okres próbny podpisywana jest na maksymalnie 3 miesiące. Po tym czasie pracodawca może (ale nie musi) zatrudnić daną osobę, proponując jej umowę na czas określony lub nieokreślony. Należy pamiętać, że trzecia umowa o pracę z tym samym pracodawcą musi być umową bezterminową.

 

Umowa próbna to często stosowane rozwiązanie. Pozwala pracodawcy sprawdzić w praktyce kompetencje nowo zatrudnionej osoby. Pracownikowi umożliwia z kolei poznanie firmy i wypróbowanie swoich sił w nowym środowisku. Podwładny ma wtedy czas, aby potwierdzić swoje umiejętności i pokazać, że decyzja o zatrudnieniu go była właściwa.

 

Podpowiadamy, na jakie elementy powinno się zwrócić uwagę, by okres próbny stał się przepustką do kolejnej umowy.

 

Okres próbny – wynagrodzenie

 

Zgodnie z Kodeksem pracy za wypełnianie obowiązków służbowych każdemu pracownikowi należy się wynagrodzenie. Wypłaty za pracę nie można przenieść na inną osobę (poza wyjątkiem wymienionym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym) lub z niej zrezygnować. Dotyczy to również umowy o pracę na okres próbny. Podwładnemu na takim kontrakcie należy się więc zapłata nie niższa niż tzw. minimalne wynagrodzenie na dany rok. Co istotne, od pensji potrącane są składki na ubezpieczenie społeczne jak w przypadku każdej innej umowy o pracę.

 

Umowa próbna a urlop

 

Przez pierwsze miesiące nowej pracy należy dołożyć starań, by zaprezentować się jako osoba ambitna i chętna do pracy. Źle widziane bywają wykorzystywane w nadmiarze dni urlopu czy nawet zwolnienia lekarskie. Szef może bowiem nabrać wątpliwości, co do motywacji i zaangażowania takiego pracownika.

 

Niemniej w świetle prawa podwładny nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego już po miesiącu pracy. Jest to tzw. urlop cząstkowy w wymiarze 1/12 pełnego urlopu wypoczynkowego (który wynosi 20 lub 26 dni).

 

Okres próbny – rozwiązanie umowy o pracę

 

Umowa na okres próbny ma wskazany termin wygaśnięcia, jednak obie strony mają możliwość wcześniejszego rozwiązania takiego kontraktu. Obowiązują wówczas następujące okresy wypowiedzenia:
• umowa trwająca do 2 tygodni – 3 dni robocze,
• umowa dłuższa niż 2 tygodnie – tydzień,
• umowa na 3 miesiące – 2 tygodnie.

 

Istnieje również możliwość dyscyplinarnego wypowiedzenia umowy na okres próbny – wówczas okres wypowiedzenia nie obowiązuje.

 

Jak odnaleźć się w nowej pracy?

 

Początek pracy w nowej firmie jest zawsze dużym przeżyciem i oprócz ciekawości czy ekscytacji może wywoływać także stres. Pracownik wchodzi bowiem w nieznane środowisko, musi przystosować się do panujących w nim zasad. Co więcej, towarzyszy mu niepewność co do dalszej zawodowej przyszłości.

 

Warto więc od samego początku zadbać o zrobienie tzw. dobrego wrażenia na współpracownikach oraz nowych przełożonych. Sprzyja temu profesjonalne zachowanie, wykazywane zainteresowanie sprawami firmy czy zgłaszanie własnych pomysłów i inicjatyw.

 

Przydatne rady na okres próbny

 

Nowa firma, nowe środowisko, nowe obowiązki. Nie sposób od pierwszego dnia zorientować się we wszystkim, dlatego warto pytać – oczywiście w granicach rozsądku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów, a wykonane zadania mają szansę być wyżej ocenione. Można także wyrobić sobie opinię „gracza zespołowego”, który potrafi czerpać wiedzę od innych.

 

Warto cały czas pamiętać, czym przekonało się pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej i w codziennej pracy potwierdzać te atuty. To może utwierdzić przełożonych w przekonaniu, że dokonali właściwego wyboru. Niech w praktyce zobaczą to, czego oczekiwali i o czym była mowa podczas rekrutacji.

 

Zaletą dobrego pracownika jest umiejętność wyciągania wniosków i uczenia się na błędach. Dlatego warto po pewnym czasie poprosić szefa o spotkanie i porozmawiać o dotychczasowej współpracy. Pozwoli to doprecyzować obopólne oczekiwania, otrzymać cenne wskazówki i wyeliminować pewne niedociągnięcia, które pojawiały się do tej pory.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    7 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Wsparcie techniczne dla agencji sprzedaży i biur własnych; Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów operacyjnych; Prowadzenie korespondencji mailowej dotyczącej zapytań produktowych z agentami turystycznymi i biurami własnymi;
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Kontakt mailowy z agencjami sprzedaży; Kalkulacje i wyliczenia zmian w nowych oraz już założonych rezerwacjach; Odpowiadanie na wątpliwości z nimi związane; Współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.