Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co powinien wiedzieć o składkach początkujący przedsiębiorca?

Co powinien wiedzieć o składkach początkujący przedsiębiorca?

 
Co powinien wiedzieć o składkach początkujący przedsiębiorca?

Działalność gospodarcza dla początkujących to duże wyzwanie. By biznes zaczął przynosić satysfakcjonujące dochody, potrzeba zaangażowania, czasu i wiedzy. Przepisy zmieniają się dość często i warto być z nimi na bieżąco, aby wybierać najkorzystniejsze dla firmy rozwiązania. Co musi wiedzieć początkujący przedsiębiorca? Jakie ma prawa i jakie składki zapłaci?

 

Jakie prawa ma początkujący przedsiębiorca

 

Wiosną 2018 roku zreformowano prawo gospodarcze. W życie weszło 5 ustaw mających na celu zminimalizować biurokrację i ułatwić założenie oraz prowadzenie działalności. To tak zwana Konstytucja biznesu. Za najważniejszą z ustaw uznaje się Prawo przedsiębiorców, w którym znajdują się podstawowe zasady, m.in.:
- domniemanie uczciwości przedsiębiorcy i przyjazna interpretacja przepisów (wątpliwości w konkretnej sprawie rozstrzyga się na korzyść przedsiębiorcy),
- reguła: co nie jest zabronione prawnie, jest dozwolone,
- zasada proporcjonalności – urzędnicy nie mogą bez uzasadnienia nakładać na przedsiębiorcę obciążeń, np. żądać okazania dokumentów, do których mają dostęp,
- NIP jako podstawowy numer identyfikujący przedsiębiorcę (stopniowa likwidacja REGON-u).

Nad przestrzeganiem tych i innych praw czuwa, zgodnie z ustawą, bezstronny, apolityczny Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, powoływany na 6 lat.

 

Składki ZUS – początkujący przedsiębiorca

 

Konstytucja biznesu wprowadziła też szereg ułatwień dla osób, które otwierają firmę. Dzięki niższym kosztom łatwiej wejść na rynek i się na nim utrzymać. W jaki sposób początkujący przedsiębiorca powinien zaplanować swoją działalność gospodarczą, jeśli chodzi o składki ZUS?

 

Działalność nierejestrowana


Jedna z możliwości to działalność nieewidencjonowana. Nie wymaga ona wpisu do CEIDG, a co się z tym wiąże, nie nakłada obowiązków wynikających z prowadzenia rejestrowanej firmy – m.in. nie wymaga opłacania składek ZUS. Takie rozwiązanie pozwala zbadać rynek, sprawdzić, czy na oferowane produkty lub usługi będzie zapotrzebowanie.

Z opcji może skorzystać przedsiębiorca prowadzący drobną działalność, pod warunkiem, że:
- jest osobą fizyczną, a przychody z działalności w żadnym miesiącu nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 płaca minimalna wynosiła 2250 zł brutto, w 2020 r. jest to 2600 zł),
- dotąd nie prowadził działalności gospodarczej lub prowadził i zamknął ją przed 30 kwietnia 2017 r.

 

Ulga na start


Dzięki niej początkujący przedsiębiorca przez 6 miesięcy od dnia faktycznego rozpoczęcia działalności nie musi opłacać składek ZUS na ubezpieczenia społeczne, czyli:
    • emerytalne,
    • rentowe,
    • wypadkowe,
    • chorobowe.

Obowiązkowe są jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Warto zaznaczyć, że nieopłacanie ubezpieczeń społecznych wiąże się z brakiem świadczeń, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego z tych ubezpieczeń.

 

Mały ZUS

 

Jakie składki płaci początkujący przedsiębiorca po 6 miesiącach ulgi na start? Obowiązkowe są już wszystkie ubezpieczenia. Mały ZUS (od lutego 2020 Mały ZUS Plus) obniża jedynie wysokość opłat na ubezpieczenia społeczne – nie odejmuje ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak pamiętać, że pomniejszone składki oznaczają niższe świadczenia (np. chorobowe czy rentowe).

Z tych preferencyjnych składek w ramach Małego ZUS-u Plus można korzystać od 1 lutego 2020 r. przez 3 lata w ciągu kolejnych 5 lat, jeśli spełni się ustawowe warunki, m.in. maksymalny roczny przychód nie może przekroczyć 120 tys. zł, a w poprzednim roku działalność trzeba prowadzić co najmniej przez 60 dni. Mały ZUS Plus nie dotyczy osób rozliczających się kartą podatkową i korzystających ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT, a także tych, które świadczą usługi na rzecz byłego pracodawcy. Wysokość składek obliczana jest na podstawie dochodu (nie jak do tej pory przychodu) przedsiębiorcy w poprzednim roku kalendarzowym. Podstawa wymiaru składek nie może być jednak niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia ani wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.