Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zachęcić emigrantów zarobkowych do powrotu

Jak zachęcić emigrantów zarobkowych do powrotu

 
Jak zachęcić emigrantów zarobkowych do powrotu

Emigrant zarobkowy – definicja

 

Wielu specjalistów, dla których są miejsca pracy, wyjechało za granicę. W Informacji o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2017 wydanej przez GUS czytamy, że „w końcu 2017 roku przebywało czasowo za granicą około 2540 tys. stałych mieszkańców Polski, tj. o 25 tys. więcej niż w 2016 roku”. A jako najczęstszą przyczynę wyjazdów podaje się chęć zarobku i poprawy standardów życia. W tym ostatnim zdaniu zawiera się też definicja tego, kim jest emigrant zarobkowy. Opuszcza on swój kraj po to, by znaleźć zatrudnienie i polepszyć warunki bytowe.

 

W związku z powyższym pracodawcom w Polsce coraz trudniej jest znaleźć odpowiednie osoby do zatrudnienia. Rozwiązaniem tych problemów może być np. korzystanie z usług pracowników zagranicznych ze Wschodu i państw UE. Jednak z pewnością dla wielu korzystniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby polski emigrant wrócił do kraju. 

 

Emigrant zarobkowy – jak skłonić go do powrotu?

 

Do obsadzenia w naszym kraju są tysiące stanowisk. Z danych GUS wynika że pod koniec I kwartału 2019 roku było w Polsce 142,5 tys. miejsc pracy dla odpowiednich kandydatów. Jest to liczba o 3,3 tys. wyższa od wyniku na koniec I kwartału w 2018 roku. Z kolei na końcu drugiego kwartał 2019 roku informacje sygnale GUS wskazują, że „liczba wolnych miejsc pracy w Polsce była w końcu II kwartału 2019 r. większa o 6,6% niż pod koniec poprzedniego kwartału” (Popyt na pracę w II kwartale 2019 r.). Jest to istotny problem na rynku pracy, a jego konsekwencje mogą być odczuwalne w całej gospodarce.
 
Niestety opcja ratunkowa w postaci ściągnięcia naszych rodaków z emigracji będzie trudna do zrealizowania. Rodzime firmy będą bowiem miały duże trudności, by rywalizować z zagranicznymi podmiotami pod względem oferowanych warunków finansowych. Biorąc pod uwagę koszty utrzymania, które są wyższe na Zachodzie, i tak tamtejsze zarobki pozwalają na życie na dużo wyższym poziomie niż w Polsce. Jeśli jednak firmę stać na podwyższenie standardów zatrudnienia, są szanse, że osoby przebywające na emigracji będą wolały wrócić do kraju, gdzie mają rodzinę, przyjaciół i są związane emocjonalnie z konkretnymi miejscami. 

 

Jak możemy przeczytać w Informatorze dla Polaków powracających z zagranicy: „dystans Polski do innych krajów unijnych stale się zmniejsza, spektakularnie spadło bezrobocie i wzrosło zatrudnienie. Coraz wyższe są wynagrodzenia, a rynek pracy w wielu zawodach należy do pracownika, który ma coraz większy wpływ na warunki pracy, w jakich przychodzi mu pracować”. Jednak dla wielu to nadal może być za mało. Dlatego też wakaty na rynku pracy w Polsce napełniają najczęściej pracownicy ze wschodu Europy, przede wszystkim Ukraińcy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Generation Control Engineer

    HYDROPLAN   Wielka Brytania   
    specjalista mid / senior / ekspert  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    We are looking for someone near an airport in Poland who is able to make regular trips to UK or someone who want to move to UK. Qualifications and Skills A formal engineering qualification (Bachelor’s Degree, Masters) – likely to be Electrical and possibly control based; 2-3 years experience...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska przygotowanie form do ich instalacji na maszynie wtryskowej; montaż oraz demontaż form z maszyn wtryskowych; dokonywanie bieżących napraw mechaniczno-ślusarskich oraz okresowych przeglądów maszyn i urządzeń pod względem mechanicznym; zgłaszanie zapotrzebowania na zakup...
  • Mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących; szybką...
  • Operator maszyn i urządzeń produkcyjnych - wsparcie techniczne

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za wsparcie techniczne w obszarze montażu tak, aby zrealizować zakładowe cele dot. produkcji i jakości. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Ustawianie parametrów maszyn , wymianę materiałów eksploatacyjnych,...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?