Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Polecenie pracownika – coraz popularniejsze wśród pracodawców

Polecenie pracownika – coraz popularniejsze wśród pracodawców

 
Polecenie pracownika – coraz popularniejsze wśród pracodawców

Polecenie pracownika

 

Pracodawcy podejmują wiele różnych kroków, by zatrudnić w swoje szeregi najlepszych specjalistów. Rozmowy kwalifikacyjne, testy kompetencji, zadania do wykonania – to wszystko ma na celu zminimalizowanie ryzyka przyjęcia do pracy nieodpowiedniej osoby.

 

Inną metodą, ale również skuteczną, jest zatrudnienie pracownika poprzez polecenie. Na czym polega? Kandydata na wolne stanowisko rekomenduje inna, zatrudniona już w danej firmie osoba. W ten sposób przedsiębiorstwo szybko może uzupełnić braki w kadrach. Z kolei ten, kto przedstawił propozycję nowego specjalisty może liczyć na wynagrodzenie za polecenie pracownika.

 

Polecenie pracownika – dlaczego działa?

 

Oczywiście nie jest tak, że pracodawca przyjmie nową osobę bez jakiegokolwiek jej sprawdzenia. Jednak jeśli jasno sprecyzuje, kogo potrzebuje na dane stanowisko, to być może polecony kandydat będzie jedynym, z którym rekruter przeprowadzi rozmowę kwalifikacyjną.

 

Dlaczego? Po pierwsze, zatrudniony który zdecyduje się na polecenie pracownika do pracy, będzie czuł się odpowiedzialny za taką decyzję. Oznacza to, że nie przedstawi przełożonemu kandydatury człowieka o niedopasowanych kompetencjach. Będzie starał się, by zaproponowana osoba była godną zaufania, o odpowiednich umiejętnościach i doświadczeniu. To w końcu może być jego współpracownik. Więc z pewnością zwróci uwagę na dopasowanie polecanego pracownika do wolnego stanowiska. Nie będzie chciał też źle wypaść przed przełożonym.

 

Kolejny argument przemawiający za taką formą rekrutacji to większa świadomość kandydata, jak wygląda praca w danym przedsiębiorstwie. Pracownik, który zaproponuje pracę w swojej firmie, z pewnością opowie o niej kandydatowi również od tej mniej formalnej strony. Dopasowanie do zespołu i panującej w nim atmosfery jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje w sprawie współpracy.

 

Osobę, która zna dobrego specjalistę, z pewnością może zachęcić nagroda za polecenie pracownika. Oczywiście nie jest ona przyznawana od razu, ale z reguły po jakimś okresie próbnym, po którym obie strony (przełożony i polecony pracownik) decydują się kontynuować współpracę. Polityka w firmach jest różna, nagrody za rekomendację dobrego specjalisty mogą funkcjonować jako jednorazowa stała stawka finansowa lub też wysokość wynagrodzenia może być uzależniona od stanowiska, na które ogłoszono rekrutację.

 

Co zyskuje pracodawca, stosując w zakładzie system polecenia pracownika do pracy? W związku z wyżej przytoczonymi argumentami zwiększa się szansa na to, że rekomendowana osoba będzie odpowiadała stawianym przez przedsiębiorstwo wymaganiom. Oszczędzi więc czas i pieniądze, które przedsiębiorca musiałby przeznaczyć na publikację ogłoszeń, zatrudnianie rekrutera i ewentualne powtórzenie procesu w razie niepomyślnie zakończonego okresu próbnego z kandydatem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.