Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Siedzisz w pracy po godzinach? Licz się z mniejszą produktywnością

Siedzisz w pracy po godzinach? Licz się z mniejszą produktywnością

 
Siedzisz w pracy po godzinach? Licz się z mniejszą produktywnością

Praca po godzinach – jaki ma wpływ na pracowników

 

Długie godziny przed monitorem, w jednej pozycji, stres, presja czasu i otoczenia przed zbliżającymi się terminami – tak często wygląda praca po godzinach. Wykonywanie obowiązków w takich warunkach jest bardzo trudne, choć czasem niezbędne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Takie jednorazowe sytuacje nie wpływają znacząco na wydajność pracy, jednak zbyt częste powodują szereg negatywnych konsekwencji. Zwiększa się ryzyko popełnienia błędu, trudniej się skupić na dokończeniu zadania.

 

Częste nadgodziny nie tylko zmniejszają produktywność pracownika. Brak odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym może przyczynić się do szybszego wypalenia zawodowego, większego stresu i narastającego poczucia frustracji. Po pewnym czasie niezadowolenie pracownika z pewnością zacznie przekładać się także na funkcjonowanie całej organizacji. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby dbać o higienę pracy, zachowując właściwy balans pomiędzy obowiązkami służbowymi i sprawami osobistymi.

 

W grę wchodzą nie tylko godziny dodatkowe w biurze, ale także praca po godzinach w domu. Niezależnie od miejsca wypełniania obowiązków, jeśli ich liczba zacznie znacząco utrudniać życie prywatne, to odbije się to niekorzystnie zarówno na pracownikach, jak i przedsiębiorstwie.

 

Praca po godzinach – Kodeks pracy

 

W każdej organizacji, nawet w tej najbardziej wyczulonej na odpowiednią liczbę godzin pracy, zdarzają się sytuacje, w których dany projekt bądź zadanie wymaga spędzenia dłuższego niż zwykle czasu w pracy. Kodeks pracy reguluje sposoby rekompensaty zostawania po godzinach w pracy i w przedsiębiorstwie powinno się ich bezwzględnie przestrzegać. Jednak dobrze jest zwrócić uwagę na częstotliwość takich sytuacji, tak aby po okresie wytężonych działań nastąpił moment wytchnienia i mniej zintensyfikowanej pracy.

 

Dodatkowe godziny w pracy czy elastyczny czas

 

W wielu firmach coraz popularniejsze stają się elastyczne godziny pracy. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się w przypadku branż, w których ciężko jest zaplanować pracę w określonych godzinach lub specyfika projektu wymaga od personelu dyspozycyjności w mniej standardowych porach niż 9:00 – 17:00. Dzięki temu pracownik ma możliwość samodzielnego zarządzania swoim czasem i jest w stanie pogodzić obowiązki życia prywatnego z pracą.

"Na polskim rynku pracy powoli zaczynają zachodzić zmiany w podejściu do godzin pracy. Coraz więcej pracodawców decyduje się na wprowadzenie bardziej elastycznych rozwiązań, które dają obustronne korzyści. Pracownik może wykorzystywać czas, w którym normalnie przebywałby w biurze na załatwienie prywatnych spraw, a dzięki temu w pracy może lepiej skupić się na swoich obowiązkach. To z kolei przekłada się na wzrost jego efektywności, która jest ogromną zaletą dla pracodawcy" – komentuje Aleksandra Biwald, Resource Project Manager w CONNECTIS_ .

 

"Nie zawsze chodzi o to, żeby pracownik przepracował 8 godzin każdego dnia. Czasami warto pozwolić mu wyjść wcześniej z pracy, jeśli akurat nie ma pilnych obowiązków. Współpraca na partnerskich zasadach z pewnością zostanie doceniona przez każdego pracownika" – dodaje ekspertka z CONNECTIS_.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Specjalista ds. Logistyki

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja procesu zarządzania zamówieniami, w tym np. tworzenie zamówień sprzedaży w ERP, potwierdzanie terminów realizacji zamówień; Organizowanie i koordynowanie wysyłek produktów (Polska, Europa) we współpracy z firmami spedycyjnymi i agencjami celnymi;...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.