Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

 
Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim to dla młodej mamy nie lada wyzwanie. Nie zawsze wie, co ją czeka w firmie, do tego dochodzi olbrzymi stres związany z pozostawieniem dziecka pod opieką innych osób. W tej trudnej sytuacji z pomocą przychodzi Kodeks pracy, który gwarantuje szereg uprawnień ułatwiających pogodzenie pracy z macierzyństwem.

 

Mama w pracy – ile godzin dziennie?

 

Jednym z takich udogodnień jest możliwość zredukowania dotychczasowego czasu pracy. Jeśli pracownica, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym, dojdzie do wniosku, że nie jest w stanie pogodzić pracy w pełnym wymiarze czasu pracy z obowiązkami rodzicielskimi, może złożyć wniosek o zmniejszenie liczby godzin. Pracodawca musi taki wniosek uwzględnić. Co ważne, nowy, wnioskowany wymiar nie może być krótszy niż połowa etatu.

 

Program: mama w pracy – obowiązki, wynagrodzenie

 

Gdy młoda mama wraca do pracy, Kodeks pracy gwarantuje jej powrót na takich samych warunkach co wcześniej. Oznacza to, że pracodawca nie może jej zdegradować czy obniżyć wynagrodzenia. Jeśli zdecyduje się na przeniesienie pracownicy na inne stanowisko, musi być ono zgodne z jej kwalifikacjami. Takie zmiany nie mogą również wpłynąć na wysokość dotychczasowego wynagrodzenia.

 

Urlop dla mamy

 

Kolejnym uprawnieniem młodej mamy jest możliwość wykorzystania całego przysługującego urlopu wypoczynkowego (zaległego oraz bieżącego). Nawet jeśli urlop macierzyński czy rodzicielski dobiega końca np. w połowie roku kalendarzowego, pracownica może złożyć wniosek o pełną pulę przysługującego jej w tym roku urlopu (20 lub 26 dni), a pracodawca musi taki wniosek uwzględnić. Trzeba pamiętać o tym, że taka możliwość istnieje jedynie bezpośrednio po wymienionych urlopach. Oczywiście pracownica może też złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Taki wniosek również jest wiążący dla pracodawcy.

 

Dodatkowe dni wolne na opiekę

 

Rodzicom lub opiekunom prawnym wychowującym co najmniej jedno dziecko w wieku do lat 14, przysługują dwa dodatkowe dni wolne z tytułu sprawowania opieki (w roku kalendarzowym). Liczba dni wolnych jest stała, niezależna od liczby dzieci. W zależności od złożonego wniosku, pracownikowi przysługują dwa dni zwolnienia łącznie lub oddzielnie. Co ważne, wolne na opiekę nad dzieckiem należy się tylko jednemu z rodziców lub opiekunów (sami muszą zdecydować, które z nich będzie z tego uprawnienia korzystać).

 

Zwolnienia od pracy (z jednoczesnym zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia za ten czas) pracodawca udziela na wniosek pracownika. Przełożony jest zobowiązany do udzielenia wolnego we wskazanym terminie i nie może żądać od pracownika uzasadnienia ani zmiany wnioskowanej daty.

 

W przypadku choroby dziecka do lat 14, a w pewnych sytuacjach także w przypadku zdrowego dziecka do lat 8 (np. gdy nagle zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę), jednemu z rodziców przysługuje również zasiłek opiekuńczy. Zasiłek wypłaca się maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym (jeśli dziecko ukończyło 14 lat, jest to 14 dni).

 

Delegacje, nadgodziny

 

Od momentu powrotu do pracy aż do czasu, gdy dziecko ukończy 4 lata pracownicy przysługują szczególne uprawnienia związane z warunkami pracy i wyjazdami służbowymi. Bez jej zgody pracodawca nie może wysyłać jej na wyjazdy służbowe. Nie ma prawa wymagać też od młodej mamy, by pracowała ponad ustalony w umowie o pracę wymiar czasu, a także delegować jej poza stałe miejsce pracy.

 

Karmiąca mama w pracy

Dodatkowym udogodnieniem dla mamy, która wraca do pracy i karmi piersią są przerwy (lub przerwa) na karmienie. Jedna półgodzinna przerwa przysługuje kobiecie, która pracuje dłużej niż 4 godziny dziennie. Gdy wymiar czasu pracy przekracza 6 godzin, młodej mamie przysługują dwie takie przerwy (na wniosek pracownicy można je połączyć w jedną, godzinną przerwę). Jeśli pracownica pracuje dłużej niż 6 godzin w ciągu dnia i karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch, trwających 45 minut przerw.

 

Przerwy udzielane są na wniosek pracownicy, która powinna w swoim piśmie oświadczyć, że karmi piersią. Pracodawca może zażądać od pracownicy, by potwierdziła ten fakt zaświadczeniem lekarskim. W przypadku przedstawienia takiego zaświadczenia pracodawca jest zobowiązany do udzielenia przerw dla mamy karmiącej piersią w pracy. Ten czas wlicza się do czasu pracy, a pracownicy przysługuje takie samo wynagrodzenie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.